Dostane zaplatené viac ako v Česku

Odmena pre Skytoll má byť v roku 2024 na úrovni 67 miliónov eur a k tomu inflácia, hoci v susednom - rozlohou väčšom - Česku stojí mýtny systém len 40 miliónov eur, čo naznačuje, že spolupráca so Skytollom je pre štát predražená, píše Denník N.

Tak či onak, nezdá sa, že by Národná diaľničná spoločnosť mala v súčasnej situácii veľmi na výber. Nového dodávateľa stále nemajú vysúťaženého a čas sa kráti.

Tender na IT systém čelí právnym problémom, NDS opakovane vyhlásila za víťaza tendra CzechToll, no Úrad pre verejné obstarávanie prikázal diaľničiarom ďalej súťažiť. Stalo sa tak na základe námietok iných záujemcov, upozornil Denník N. NDS teraz vraj znovu vyhodnotí ponuky, ktoré na mýtny systém dostala. Štát rozdelil mýto na viacero tendrov a úspešne uzavrieť sa nedarí ani verejné obstarávanie zahŕňajúce palubné jednotky pre výber mýta.

Situácia okolo mýta pre nákladné vozidlá čelí kritike ministerstva financií. To pripomína, že nie je jasné, či a v akej výške diaľničiari vyrokovali úsporu na zmluve so Skytollom. Rovnako tak sa rezortu financií nepozdáva nejasný vývoj okolo obstarávania nového mýta.

Zdroj: Denník N / foto: Stream.cz