Automobilka Tatra oslavuje 10 rokov od momentu, kedy ju prevzali českí vlastníci. Ako uvádza vedenie automobilky, presne 20. apríla 2013 totiž Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže potvrdil transakciu, v rámci ktorej Tatru ovládli podnikateľské rodiny Strnadovcov a Materovcov. Vznikla tak spoločnosť Tatra Trucks a.s., ktorej akcionármi sa stali holding Czechoslovak Group (Strnad) a Promet Group (Matera). „Tatra Trucks predstavuje vlajkovú loď Czechoslovak Group a jej divízie automotive. Jej unikátne podvozky prinášajú synergické efekty pre ďalšie skupiny našej spoločnosti. Slúžia napríklad na výrobu pozemnej techniky v spoločnostiach Excalibur Army a TDV,“ povedal David Chour z predstavenstva Czechoslovak Group. „Vďaka tomu, že sa nám darí Tatru rozvíjať, prosperuje nielen rad dodávateľských spoločností, ale tiež lokálne komunity, ktoré podporujeme. Tatra Trucks je vedľa výroby vagónov a strojárenstva jedným z hlavných pilierov skupiny Promet,“ doplnila Denisa Materová z predstavenstva Promet Group. Tatra Trucks a.s. je na tom dnes tak dobre, že plánuje rozšíriť výrobnú kapacitu až na 2500 áut ročne. Na rok 2023 znie plán 1700 nových nákladných Tatier.

Cesta k zisku a Phoenix

Noví majitelia to s Tatrou mysleli hneď od začiatku seriózne a vďaka premysleným krokom ju veľmi rýchlo doviedli k ziskom. V roku 2014 predstavila model Phoenix v špecifikácii Euro 6, vďaka čomu mala produkt vhodný aj pre náročné trhy. Práve Phoenix jej zabezpečil konkurencieschopnosť voči zavedeným výrobcom. Dôležitý je však aj vývoj v rade Tatra Force s novými, ľahšími kabínami s lepšou antikoróznou charakteristikou. V ponuke sa objavili aj pancierové kabíny v krátkej aj dlhej verzii. Tatra Force je dnes kľúčovým modelom pre civilný aj obranný sektor.

Slúžim vlasti!

Dôležitým míľnikom bol rok 2021, kedy Tatra Trucks spoločne so spoločnosťou DAF a Tatra Defence Vehicle uspela vo výberovom konaní na 900 nákladných áut pre belgickú armádu. Šlo o prvú takto veľkú objednávku pre západoeurópsku armádu. V tom istom roku Tatra uspela aj ako dodávateľ 77 hasičských špeciálov pre nemecký Bundeswehr, rok predtým pritom dodala 50 hasičských áut do nemeckého Braniborska. Rok 2022 zasa znamenal objednávku na 209 Tatroviek 6x6 a 80 hákových nakladačov Tatra 8x8 pre českú armádu. Prvých 200 áut Tatra dodala ešte do konca roka 2022.

Tatra Defence Vehicle je dnes dôležitým dodávateľom pre niekoľko armád.

Ako uvádza automobilka, dôležitým cieľom bolo aj dobudovanie nového reprezentatívneho múzea Tatry, ktoré slávnostne otvorili 16. novembra 2021 na mieste bývalej zlievárne.

zdroj: Tatra Trucks a.s.