Múzeum nákladných áut Tatra dnes láka na svoje nové expozície, v ktorých ukazuje známu, aj menej známu produkciu automobilky Tatra. Mnohé z exponátov pritom vystavuje vo svojom prirodzenom prostredí, teda na piesku, kameňoch, či v akejsi dioráme zobrazujúcej terén. Niektoré zo vzorne zrekonštruovaných modelov však doteraz v jeho zbierkach chýbali a tak ich vedenie múzea nahrádzalo autami požičanými zo súkromných zbierok. Situácia sa však obracia a súkromné exponáty postupne obmenili za autá z vlastných továrenských zbierok. Najnovšie tak môžu návštevníci múzea obdivovať šesť nových exponátov.

Ako z pieskoviska

Pamätáte si na legendárnu plastovú Tatru 148 známu z niekdajších pieskovísk? Kedysi o nej snívalo každé dieťa a tie šťastnejšie na nej aj reálne prevážali na pieskoviskách kamene, piesok, či kamarátov a súrodencov. Tejto hračke stála ako predloha Tatra 148 S1 a práve tá jednou zo šiestich nových exemplárov, ktoré sa v rámci akcie „Guľový blesk“ objavili v expozíciách Tatry. Tie sa rozkladajú na rozlohe viac než 5000 m2 a obsahujú viac ako 80 nákladných áut a podvozkov Tatra.

Kto by si na ňu nepamätal, že?

Okrem oranžovej „stoštyridsaťosmičky“ však výstavu obohatili aj trojstranný sklápač Tatra 138 S3, vojenská špecifikácia Tatra 148 VNM, púštny vojenský špeciál Tatra 815-6 LIWA, trojnápravový horský autobus Tatra 500 HB a podvozok Tatra 116. Už teraz však vedenie múzea prezradilo, že v spolupráci s kopřivnickou automobilkou renovujú aj hasičský špeciál Tatra 111, tzv. „Švédku“.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Muzeum Tatra