Pamätáte sa ešte na Liebherr T 284, ktorý sme vám nedávno predstavili? Tak presne tento oceľový kolos na kolesách s nosnosťou 375 ton dokáže nové banské rýpadlo R9600 rovnakej značky naplniť v priebehu pár minút. Niet divu. Jeho lopata má objem 37,5 metra kubického, na jeden záber naberie horninu či akýkoľvek iný materiál s váhou 67,5 tony a jednoduchou matematikou vám vyjde, že aj ten najväčší damper zvládne naplniť na šesť pracovných cyklov.

Srdcom Cummins

Aby novinka niečo také zvládla, potrebovala samozrejme slušný výkon. O ten sa postarala americká značka Cummins, ktorá Libherru dodáva pre tento konkrétny model pohonné jednotky s typovým označením QSK50 1675. Ide o vznetový šestnásťvalec do V s uhlom rozovretia šesťdesiat stupňov a asi tušíte, že to nebude len tak nejaký motor.

Liebherr R9600

„Strojovňa“ z USA má dĺžku 2,6 metra, výšku 1,9 metra a šírku takmer 1,5 metra. Jej vŕtanie a zdvih sú identické, presne 159 mm a celkový objem vychádza na 50,25 litra. Pracuje s dvojstupňovým preplňovaním, vďaka ktorému je tento agregát schopný vyprodukovať 1700 koní pri 1800 otáčkach za minútu a ešte zaujímavejší krútiaci moment vrcholiaci hodnotou 7288 newtonmetrov pri 1500 ot./min.

V16x2

V16 váži aj bez náplní 5760 kg, a pretože olejová náplň má 204 litrov a v chladiacom okruhu sa ukrýva 170 litrov kvapaliny, celková hmotnosť motora je 6164 kg. A teraz si všetko vyššie spomenuté vynásobte dvomi. Áno, R9600 dostala hneď dve tieto jednotky, takže celkovo tu máme 32 valcov, objem 100,5 litra, 3400 koní a (nenamáhajte sa počítaním) 14 576 newtonmetrov.

Liebherr R9600

Ak by ste pred objednávkou tohto žrúta kameňolomov mali náhodou pocit, že sa naftové motory nezlučujú s vašim environmentálnym presvedčením napriek tomu, že R9600 plní vďaka viacstupňovým filtrom najprísnejšiu emisnú normu Stage V, máte ešte druhú možnosť. Liebherr ponúka tento istý stroj aj s elektrickým pohonom. Koľko elektromotorov do neho na výrobnej linke montujú firma neprezradila, pochválila sa však celkovým výkonom. Rýpadlo pripojené do zásuvky má len o 100 kilowattov menej, teda 3264 koní.

Inštalovanému výkonu samozrejme zodpovedá aj hydraulický systém. Liebherr do tohto bagra montuje osem axiálnych piestových čerpadiel s tlakom 320 barov a variabilným prietokom do 800 litrov oleja za minútu a spolu s nimi tu pracujú ďalšie štyri reverzibilné obehové čerpadlá s identickým tlakom a prietokom 500 litrov za minútu. Celková kapacita hydrauliky R9600 je 8520 l/min.

Liebherr R9600

Aby mali operátori v tomto rýpadle uľahčenú prácu, Liebherr pre nich pripravil klimatizovanú kabínu s objemom 14 metrov kubických, ktorá je umiestnená vľavo od výložníka. Jej konštrukcia potláča vibrácie i hluk, ktorý neprekračuje hranicu 69 dB. Samotné sedadlo obsluhy je kvôli výhľadu tiež čo najviac posunuté vľavo a o zjednodušenie nočných smien sa stará výkonné osvetlenie LED. Za príplatok je potom možné vybaviť sedačku odvetrávaním, do interiéru pridať vysávač a prídavnú filtráciu vzduchu Hepa. 

Samotné pracovisko je okrem základných pák vybavené dotykovými displejmi, ktoré okrem klasických informácií poskytujú aj obraz zo štyroch kamier zaberajúcich okolie stroja v rozmedzí 270 stupňov. K ďalšiemu spríjemneniu služby majú prispieť i nové asistenčné systémy. Napríklad Truck Loading Assistant s presnosťou na 99 percent v reálnom čase meria hmotnosť materiálu v lyžici bagra a po vyresetovaní ju sčítava tak, aby mal operátor prehľad o množstve už naloženého materiálu, ktorý zároveň porovnáva s užitočným zaťažením automaticky rozpoznávaného nákladného auta.

Liebherr R9600

Kvôli sledovaniu produktivity stroja a možnosti posúdiť efektivitu jeho prevádzky elektronika neustále kontroluje energetickú účinnosť pohonu a všetko zaznamenáva v čase. Ďalšia časť diagnostiky stráži náklony bagra, teplotu všetkých kľúčových komponentov i zaťaženie motorov. Funkcia Anti-Stalling bráni zasekávaniu lyžice pri kopaní a Bucket Filling Assistant pre zmenu automatizuje proces plnenia lopaty.

Liebherr R9600 sa začne sériovo vyrábať na konci tohto roka, ale už na počiatku roka 2020 firma zahájila testovanie prvých predsériových kusov v uhoľných baniach Curragh North a pri ťažbe železnej rudy v South Flank v Austrálii. A pretože boli zákazníci spokojní, Liebherr bude mať v júni na tomto mieste v prevádzke až šesť týchto nových strojov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 21 obrázkov