Volkswagen vo svojej oficiálnej tlačovej správe z pochopiteľných dôvodov príbuzenské vzťahy s novým Rangerom príliš nerozoberá, ale keď budete trochu čítať medzi riadkami, isté náznaky tam nájdete. Patrí k nim okrem iného aj nenápadná úvodná vetička, ktorá hovorí, že Amarok druhej generácie bol okrem Wolfsburgu navrhovaný tiež v Austrálii, čím nás VW odkazuje na tamojšiu samostatne fungujúcu divíziu Fordu, ktorá na svojich pleciach niesla kompletný vývoj základnej konštrukcie.

Ak sa kvôli tomuto faktu pozeráte na VW pomedzi prsty, nie je dôvod. Nemci sa evidentne nechceli dostať do situácie, v ktorej by im niekto vytýkal, že Amarok „je len preznačkovaný Ranger“, pretože on taký vskutku nie je.

Obe autá majú spoločnú strechu či rámy okien, ale väčšina komponentov „od pása dole“ (vrátane vonkajších panelov dverí) je nová. Samozrejme základný rebrinový rám, tuhá zadná náprava a hromada ďalších vecí je opäť identická, ale dizajnéri Volkswagenu zjavne urobili dosť práce na zvyšku, aby ste nemali pocit, že kupujete iné známe auto s vymeneným logom. A to sa týka i motorov, ale k nim niečo až o chvíľu.

Nový Amarok je dlhý 5350 mm, takže svojho predchodcu prerástol o 96 mm. Podobne poskočil rázvor, dokonca o 173 mm na celkových 3270 mm, a to znamená, že novinka má v porovnaní s minulým autom zároveň kratšie previsy. VW sľubuje viac miesta na zadných sedadlách a lepšiu priechodnosť terénom vďaka väčším nájazdovým uhlom. Sluší sa dodať, že auto je vysoké 1888 mm (+ 48 mm) a široké 1910 mm (- 34 mm).

Automobilka ponúkne dve karosárske verzie, tradičný štvordverový DoubleCab a na niektorých trhoch tiež dvojdverový krátky SingleCab, akurát vám v tejto chvíli nedokážeme potvrdiť, či budú obe v predaji aj na Slovensku (päťmiestny model nepochybne bude).

Trochu hokej máme zatiaľ tiež v motoroch. S istotou môžeme povedať, že sa k nám nedostane najslabšie dvojlitrové TDI s výkonom 150 koní, ktoré bude Volkswagen predávať v Afrike. Naopak silnejšie prevedenia sú určené aj pre Európu, nevieme ale presne, ktoré z nich. Určite počítajte s 2.0 TDI naladeným na 170 koní a 405 Nm, nasleduje rovnaký motor s dvomi turbodúchadlami a výkonom buď 204 alebo 209 koní a naftovým vrcholom je šesťvalec 3.0 TDI, ktorý má 241 koní a 600 Nm, niekde ale bude mať rovných 250 koní.

Od 209 koní vyššie dostanete bez priplácania 10-stupňový automat od Fordu, ktorý nahradzuje doteraz používanú 8-stupňovú automatickú prevodovku. Môžete ho mať aj v kombinácii s výkonom 204 koní, predajca však po vás bude chcieť doplatok. Okrem toho bude Amarok dostupný so šesťstupňovým automatom a manuálmi s piatimi alebo šiestimi prevodovými stupňami.

Podľa regiónu bude Volkswagen predávať auto buď s pripojiteľnou štvorkolkou alebo permanentným pohonom 4x4, pričom druhá možnosť sa automaticky spája s redukciou.

Zaujímavé je, že Amarok bude dostupný aj s jedným benzínovým motorom, a to z produkcie Fordu. Ide o známy preplňovaný štvorvalec EcoBoost s objemom 2,3 litra, ktorý ponúkne 302 koní, 452 newtonmetrov a vždy k nemu máte i 10-stupňový automat a stálu štvorkolku.

Nový pickup zvládne v najvýkonnejších prevedeniach brzdené prívesy s hmotnosťou 3,5 tony, užitočné zaťaženie niektorých modelov bude až 1,16 tony a zlepšila sa tiež schopnosť Amaroku zvládať vodné brody. Kedysi sa mohol namočiť do výšky 500 mm, teraz si môžete trúfnuť do hĺbky 800 milimetrov. A impozantné je tiež statické zaťaženie strechy – až 350 kg, takže stan pre viac ľudí toto auto zvládne bez väčších problémov.

Najlepšie vybavené modely môžete mať s audiosystémom Harman Kardon, elektricky ovládanými sedadlami, nechýbajú hliníkové ovládanie prvky, ale tiež elektricky ovládaná roleta korby, ktorú môžete osadiť aj pevnou strechou. Prihoďte ešte nejaké euro a dostanete uzávierku zadného diferenciálu, ochranný rám, držiaky na bicykle a v kabíne displeje zväčšené z 10 na 12 palcov (stredový) alebo z 8 na tiež 12 palcov, v prípade prístrojového panela.

Nový Volkswagen Amarok bude na trh uvedený koncom tohto roka, aj keď je možné, že k nám sa dostane až začiatkom roka 2023. Keď sa tak stane, vrátime sa k nemu s informáciami o cenách.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 38 obrázkov