Kĺbový damper novej generácie s názvom TA 230 Litronic je jeden z najmodernejších vyklápačov koncernu Liebherr, presnejšie povedané jeho dcérskej spoločnosti Liebherr-Hydraulikbagger GmbH. O pohon novinky sa stará preplňovaný radový šesťvalec D956 s objemom 12 litrov, ktorý má 360 koní pri 2100 otáčkach za minútu a maximálny krútiaci moment 2520 newtonmetrov.

Dieselový agregát s vŕtaním 130 a zdvihom 150 milimetrov plní aj vďaka inštalovanému systému selektívnej katalytickej redukcie (SCR) emisnú normu Stage V a je spojený s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Tá prenáša silu motora na všetky tri nápravy, pričom vodič má k dispozícii trakčnú kontrolu i aktívne riadené uzávierky diferenciálov.

TA 230 Litronic

GVW - 52,6 t

Pohotovostná hmotnosť TA 230 je 24 600 kg, čo na prvý pohľad nie je málo, v každom prípade jeho korba zvládne odviezť viac, ako váži samotný stroj. Jej objem je 18,1 metra kubického a užitočné zaťaženie vozidla je 28 000 kg.

Výrobca sľubuje, že bez ohľadu na veľkosť nákladu damper vyvinie maximálnu rýchlosť 57 kilometrov za hodinu pri jazde vpred, zatiaľ čo na spiatočke sa obsluha môže rozbehnúť na 16 kilometrov za hodinu.

TA 230 Litronic

Ak Liebherr vo svojej oficiálnej tlačovej správe k tomuto automobilu niečo opakovane zdôrazňuje, tak je to masívnosť konštrukcie modelu TA 230. Jednotlivé odstavce sa len hemžia vetami ako „primárne určený do práce s nadmerným zaťažením“ alebo „extrémne robustný“. Obvykle berieme podobné informácie s rezervou, keď sa ale pozriete na továrenské video, v ktorom firma prezentuje spôsob testovania tohto auta, máme pocit, že zase tak veľmi nepreháňa.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

zdroj: Liebherr