Etapa 1: Z hlavného mesta do kúpeľov

Trasu začíname v jednom z najzápadnejších miest – v Bratislave. Z Bratislavy sa vydajte po diaľnici D1 na severovýchod, pričom prvú zastávku si môžete urobiť už v Piešťanoch. Nie sú iba kúpeľnou destináciou pre seniorov. Okrem sochy barlolámača vás očarí aj funkcionalistická architektúra vrátane kolonádového mosta, živé centrum mesta s útulnými kaviarničkami a keď budete mať chuť ostať dlhšie, môžete si dopriať wellness v liečivej vode.

Ďalšou kúpeľnou zastávkou pre vás môžu byť Trenčianske Teplice. Nájdete ich ľahko, stačí pokračovať po D1 za Trenčín a pred Dubnicou nad Váhom odbočiť z diaľnice doprava. V Trenčianskych Tepliciach nájdete európsky unikát – Turecký Hammam (kúpeľ) postavený v roku 1888, ktorý kedysi slúžil bohatšej šľachte a podnikateľom. Dnes ho vyhľadáva široká verejnosť z celého sveta. 

Ak by ste nemali kúpeľov dosť, môžete trasu nasmerovať cez Turčianske Teplice. Vedeli ste, že ide o mesto s najstaršou písomnou zmienkou o kúpeľoch? Miestne termálne pramene ľudia vyhľadávajú najmä pre liečbu pohybového ústrojenstva. Okrem kúpeľov a wellness tu nájdete aj malý akvapark. 

Elektromobil môžete dobiť v nákupných centrách daných miest, dobíjanie však ponúkajú aj mnohé hotely a kúpeľné domy. Väčšinou je to pre ubytovaných hostí, niekedy zadarmo, inokedy za poplatok.

Etapa 2: Cesta za slovenským zlatom

Myslíme to obrazne aj doslova. V oblasti Kremnických a Štiavnických vrchov sa totiž kedysi ťažili stovky kilogramov zlata ročne (celkové odhady dodnes vyťaženého sa pohybujú v stovkách ton). Tieto miesta však ostávajú takým naším národným zlatom, keďže ich mnohí Slováci považujú za najkrajšie lokality našej krajiny.

Do Kremnice to z Turčianskych Teplíc máte cca 20 minút autom. Preslávila ju mincovňa, ktorá bola založená už v roku 1328. Razili sa v nej najhodnotnejšie mince v rámci Európy. Kremnica je však bohatá aj na banské pamiatky – za všetky spomenieme napríklad banské múzeum v štôlni Andrej s 2-hodinovou prehliadkovou trasou, historické banícke domy, banskú baštu či 700 m dlhé a 250 m široké banské prepadlisko s náučným chodníkom.

Banskú Štiavnicu tentoraz vynecháme a pozrieme sa do pokojnejšej, no atraktívnej lokality. V banskej dedinke Špania Dolina kúsok nad Banskou Bystricou sa stovky rokov ťažila medená ruda a dnes je z nej skanzen s množstvom banských pamiatok. Patria medzi ne banské štôlne, 36 km dlhý banský vodovod, halda šachty Maximilián so stromami originálnych tvarov či klopačka, ktorá 600 rokov zvolávala baníkov do práce. Unikátnou pamiatkou je aj kostol až z roku 1254, ku ktorému vedie kryté schodisko so 162 schodmi. 

Priamo v Kremnici nájdete aj malú nabíjaciu stanicu na elektromobil, nabíjať môžete aj vo Zvolene či v Banskej Bystrici, ktorú máte po ceste.

Etapa 3: Vlkolínec a wellness pod šírym nebom zadarmo

Po raňajkách nasmerujte vaše auto na sever – čaká vás Vlkolínec, dedinka ako z rozprávky, ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO. Drevenice, naokolo hory, čistý vzduch a zvonenie pasúcich sa oviec. Skrátka taká liptovská idylka, ktorá vás prinúti spomaliť a vychutnať si krásu momentu.

Nie je to síce náročná túra, ale ak si potrebujete odpočinúť po dlhej ceste, máme pre vás tip. V Liptovskom Jáne či v Kalamenoch nájdete voľne prístupné teplé pramene, v ktorých sa môžete okúpať počas celého roka. Pokojne aj pod hviezdami a s nápojom v ruke… a to úplne zadarmo.

Elektromobil nabijete po ceste na Donovaloch, v Ružomberku či v Liptovskom Mikuláši

Tip: Vedeli ste, že predaj áut na elektrinu na Slovensku v roku 2024 síce klesol, ale celkovo ich na cestách pribudlo o 53 % (5 380 ks) viac než rok predtým? Môže za to množstvo individuálne dovezených elektromobilov. Isté je, že sa pomaly stávajú bežnou súčasťou našich životov, aj na trávenie voľného času.

Etapa 4: Hrady a (ďalšie) kúpele

Ak patríte medzi milovníkov hradov, na Liptove ich máte hneď niekoľko pri sebe. Likavský hrad nájdete kúsok nad Ružomberkom pri obci Likavka. Liptovský hrad zase kúsok pri Lúčkach a v Liptovskom Hrádku vás očarí zrúcanina hradu, ku ktorej je pristavaný kaštieľ. Smerom na východ zase môžete navštíviť Spišský hrad zapísaný v UNESCO. Prekvapí vás svojou rozlohou a nájdete v ňom viacero expozícií s ukážkami dobových interiérov.

No a nakoniec Bardejov – mesto, ktorého stredoveké centrum je takisto zapísané v UNESCO. A právom, keďže patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Najvzácnejšou bardejovskou stavbou je bazilika sv. Egídia, ktorej počiatky siahajú až do 13. storočia. Patrí medzi európske unikáty, pričom v nej nájdete až 11 gotických oltárov. 

Medzi ďalšie vzácne stavby patrí mestská radnica, ktorú začali stavať v roku 1505. Odpočinúť si, samozrejme, môžete v Bardejovských kúpeľoch. Prvá zmienka o nich pochádza už z roku 1247 a prvé kabíny na kúpanie chorých tu vybudovali v roku 1505. V súčasnosti ich vyhľadávajú ľudia z celého sveta na liečbu najrôznejších ochorení.

Možno ste si mysleli, že východ je na nabíjacie stanice chudobnejší, opak je však pravdou. Elektromobil môžete nabiť hneď na niekoľkých miestach v Levoči, priamo v samotnom Bardejove a aspoň jednu nabíjaciu stanicu nájdete v takmer každom mestečku po ceste. Tak čo, trúfli by ste si na takýto výlet s elektrickým autom? Ak ste ešte v žiadnom nesedeli, možno vás presvedčí testovacia jazda u niektorého z predajcov.

Zdroj foto: KIA