Stalo sa presne to, čo mnoho dopravcov, šoférov či logistických firiem predpokladalo a očakávalo. Nejaký úradník sa pozrel na francúzske „Attention Angles Morts“ a... zapáčili sa mu. Spojte to s bezzubým prístupom Európskej komisie, ktorá nedokázala urobiť zhola nič s neoblomným postojom francúzskeho ministerstva dopravy a máme tu ďalšiu sadu nálepiek, ktorú už čoskoro budete musieť nalepiť vedľa tých pôvodných. 

Tentoraz sú na nich nápisy „Peligro Ángulo Muerto!“ a áno, sú zo Španielska. A aby to bola ešte väčšia zábava, sú farebnejšie a predovšetkým komplikovanejšie.

Ich umiestnenie je v podstate rovnaké ako vo Francúzsku. Majú byť nalepené vo výške od 90 do 150 centimetrov na zadnej stene a zároveň na bokoch vozidla. V závislosti na jeho dĺžke dokonca opakovane, čo platí predovšetkým na súpravách, takže jedna nálepka musí byť na ťahači, druhá na návese, meter za točnicou.

Jedinou pozitívnou správou v tejto veci je fakt, že podľa aktuálnych pokynov španielskeho ministerstva zahraničných vecí sú samolepky zatiaľ len doporučeným bezpečnostným vybavením. Alebo inak povedané, v tejto chvíli nie sú povinné. Ak ste si ale v tejto chvíli oddýchli, rovno dodávame, že optimizmus nie je na mieste.

Nepovinné ešte neznamená, že nie je lepšie mať ich

Predpokladá sa, že v dohľadnej dobe sa nálepky môžu stať veľmi rýchlo povinnými, aj keď presný dátum samozrejme nepoznáme. A nezabúdajte tiež na to, že v prípade dopravnej nehody s chodcom či cyklistom môžu byť chýbajúce samolepky považované za priťažujúcu okolnosť.

Ešte neuveriteľnejšie je, že Španielom nestačila len tak nejaká samolepka. Musia byť vyrobené z reflexného materiálu, vybavené hologramom a všetky typy vozidiel budú musieť mať vlastný typ. Iné budú pre dodávky do 3,5 tony (áno, aj tých sa to týka), odlišné budú pre autobusy, skriňové nákladné autá, kamióny a svoje vlastné dostanú i smetiarske autá. V ich prípade musia byť dokonca pripevnené na hliníkovej kruhovej doske s hrúbkou 1,35 milimetra.

Pripadá vám to už teraz šialené. Tak ešte chvíľu počkajte, keď sa tieto nálepky zapáčia ďalším úradníkom v štyroch či piatich štátoch únie. Ešte len potom budú tie kamióny vyzerať. Nehovoriac o tom, že s ich prebytkom dôjde k takej veľkej devalvácii, že si ich nebude (v kombinácii s reklamami) všímať už vôbec nikto.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 11 obrázkov