Automobilový priemysel prechádza momentálne obrovskými zmenami smerom k elektrifikácii. Jeden z najväčších dodávateľov komponentov na svete, kanadská spoločnosť Magna International, chce tento prechod uľahčiť. Vyvíja preto univerzálny elektrický pohon určený pre ľahké úžitkové vozidlá. Premiéru mal na výstave CES.

Nová technika dostala označenie EtelligentForce. Pozostáva z dvoch základných častí: predného elektromotora eDrive a zadnej osi eBeam osadenej ďalším elektrickým agregátom. Poháňané sú teda všetky kolesá. Najvyšší výkon systému môže dosahovať až 430 kW (585 k), pričom na prednú nápravu pripadá 180 kW (245 k) a zostávajúcich 250 kW (340 k) je vzadu. Batéria nie je súčasťou reťazca.

Pripravený na použitie v rôznych vozidlách

Toto riešenie vyžaduje minimálne konštrukčné zmeny, nakoľko využíva existujúce komponenty brźd či zavesenia kolies. Magna ho demonštrovala na pick-upe GMC Sierra 3500HD. Systém však môže byť inštalovaný do rôznych vozidiel viacerých kategórií, pričom firma vyzdvihuje možnosť ťahať príves s hmotnosťou 14 500 libier (6,6 tony).

EtelligentForce ešte nie je kompletne pripravený na nasadenie do produkcie. Magna preto vo svojej americkej centrále pripravuje stredisko elektromobility, ktorého prvou úlohou bude elektrický pohon finalizovať. Kanadská firma ráta s jeho komerčnou dostupnosťou v roku 2025. Najprv ho chce uviesť v Spojených štátoch, neskôr by mal prísť na ďalšie trhy.

Zdroj: Magna