Kamionisti majú tvrdý život, ale toto opatrenie je hotová podpásovka. Nemožnosť prespať v Nemecku v kamióne výrazne zasiahne mnohé medzinárodné špedičné firmy.

Asi si pamätáte, keď pred časom prišla informácia, že všetci pracujúci v Nemecku musia dostať nemeckú minimálnu mzdu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. Diéty ale nesmeli byť jej súčasťou. Následne prišli s požiadavkou, že je potrebné predložiť aj plán jázd na 6 mesiacov dopredu, plus sa k tomu pridalo ustanovenie zodpovednej osoby, rôzna dokumentácia v národnom jazyku. Vo Francúzsku prišla ešte perlička v podobe povinnosti mať zástupcu prepravcu 18 mesiacov po skončení prepravy.

Najnovší zákon, ktorý už je platný a účinný, je starý len niekoľko dní. Nemecko bez akejkoľvek konzultácie či varovania zverejnilo 24. mája zákon, ktorý zhruba hovorí toto: ak vodič kamiónu v kabíne prespí, dostane pokutu 60 eur (zamestnávateľ trojnásobok 180 eur) za každú hodinu! Francúzsko a Belgicko dokonca rovno vyžadujú prespávanie v hoteloch 45 h v týždni!


Argument ako nevedomosť neobstojí. K zákonu sa dodatočne ozývali poslanci europarlamentu, ktorí adresovali výhrady aj na nemecký Spolkový finančný dvor, eurokomisárke pre dopravu, ale zatiaľ bezúspešne.

Špedičným firmám sa bude viac oplácať posielať dvoch vodičov do priľahlých oblastí, ako platiť pokuty. Zaplatí sa mzdy síce viac, ale kamión bude v pohybe a to znamená, že bude zarábať. Ďalšia vec mi nie je jasná. Ide o spánok, alebo o odpočinok v kabíne, keď už ma vodič odjazdené povolené maximum?

Je tu možno ešte jeden dôvod na takúto úpravu. Európski poslanci chcú dostať kamióny z ciest. Dôvodom nie je len ekológia, ale aj preťaženie európskej cestnej siete a platy. Podľa poslancov je podiel kamiónovej dopravy na diaľniciach neúnosný a potrebuje rýchlu a zásadnú zmenu. EÚ chce prepravovať významnú časť tovarov po koľajach a vodných tokoch. Ale tieto druhy dopravy zas nie je jednoduché zosúladiť. 

Nevidel som, ako znie úprava zákona. Vychádzam len z dostupných zdrojov v slovenčine a som veľmi zvedavý, čo to na trhu autodopravcov spôsobí...

Zdroj : HnOnline Blog