Hovorí sa, že sľubom nezarmútiš, toto porekadlo je však častejšie spájané s politikmi než podnikateľmi v automobilovom priemysle. Neslávne známou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je Elon Musk a jeho Tesla, pričom s najväčšou rezervou je nutné brať predovšetkým udávané termíny uvedenia noviniek na trh, ako je tomu aj v prípade elektrického ťahača Semi.

Pôvodne sa mal tento model začať sériovo vyrábať podľa slov samotného zakladateľa firmy v roku 2019, po niekoľkých odkladoch to však vyzerá, že sa tak stane najskôr koncom tohto roka. Práve túto informáciu sme spomínali aj v jednom z minulých článkov a podľa zdrojov blízkych Tesle to tentoraz vyzerá reálne.

Tesla

Najprv asi Kalifornia a Kanada

Informátori amerických médií s kontaktmi priamo na vysokopostavených zamestnancov tvrdia, že produkčná linka práve prechádza finálnym ladením pred jej spustením. Že sa veci pohli dopredu, naznačuje tiež najímanie servisných technikov pre model Semi v Kalifornii i najľudnatejšej kanadskej provincii Ontario, čo zároveň naznačuje, kde by sa mali predávať prvé vozidlá.

A aby sme to mali aj z tretej strany... Jedna z najväčších spoločností, ktorá si objednala ťahače Tesla Semi – nadnárodná spoločnosť PepsiCo – sa pred pár mesiacmi stihla pochváliť, že očakáva prevzatie prvých pätnástich nákladných vozidiel určených pre dcérsku firmu Frito-Lay v kalifornskom meste Modesto.

Tesla

Rovnako netrpezlivo ako na úvodnú sériu produkčných ťahačov, za ktoré zákazníci dávno zložili svoje zálohy, sú očakávané i sľubované technické parametre Tesly Semi. Elektrická novinka by mala mať základnú cenu okolo 150 tisíc dolárov a dojazd 380 kilometrov, zatiaľ čo model s vyššou kapacitou by mal stáť 180 tisíc dolárov a ponúknuť akčný rádius 800 kilometrov.

Vlastne s nástupom novej generácie článkov nazvaných Tesla 4680 by mal byť dojazd v oboch prípadoch ešte o 16 percent lepší a s nimi by mal ťahač atakovať hranicu 1000 kilometrov. Či je však pravdivý práve tento sľub, budeme vedieť asi až koncom tohto roka.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

zdroj: Tesla