Že Geely pracuje na novom elektrickom ťahači, vieme vďaka pomerne obsiahlemu twitterovému príspevku Grega Cableho, rešpektovaného motoristického novinára, ktorý pravidelne píše napríklad aj pre britský magazín Autocar. Cable okrem prvých fotografií chystanej novinky zverejnil i niekoľko pozoruhodných informácií, z ktorých asi nebudú mať vo švédskom AB Volvo radosť.

Podľa zdrojov známeho žurnalistu je batériami poháňaný model vyvíjaný v Európe a jeho snímky sa objavili (ťažko povedať, či náhodou alebo zámerne) na internetových stránkach nemenovaného dodávateľa technických riešení. Novinka by mala ísť na trh pod už existujúcou značkou Farizon a zatiaľ nesie pracovný názov AD21.

nákladné vozidlá

Technické detaily v tejto fáze prípravných prác samozrejme známe nie sú, ale informátori, ktorí majú blízko ku zdroju, tvrdia, že „Farizon má mať špičkovú aerodynamiku“, zatiaľ čo dojazd je vraj „značný“. Čo presne to bude znamenať v konkrétnych číslach, v tejto chvíli netušíme. Na podrobnosti by sme však nemali čakať dlho. 

Premiéra i predaj už v roku 2021

V zákulisí sa hovorí o tom, že svetová premiéra modelu AD21 má prebehnúť už v polovici tohto roka a termín prvých dodávok nového elektrického ťahača zákazníkom je nemenej ambiciózny. Prvé autá majú byť dodané už koncom roka, teda v čase, kedy by sa mali začať predávať aj konkurenčné modely Tesla Semi.

nákladné vozidlá

Podobne zaujímavá má byť tiež použitá technológia akumulátorov. Predpokladá sa, že aj v tomto prípade pôjde o osvedčené lítium-iónové články, nemali by sa však nabíjať priamo v ťahačoch. Farizon údajne plánuje meniť jeden paket batérií za druhý, takže by mali odpadnúť zbytočné prestoje spojené s dlhými nabíjacími časmi.

Kde všade bude nový Farizon AD21 v predaji, doteraz presne nevieme. Hádame ale, že primárne pôjde na domáci čínsky trh, kde sa začínajú sprísňovať obmedzenia pre naftové nákladné automobily do tej miery, že čoskoro majú byť v niektorých mestách povolené len ťažké úžitkové vozidlá s elektrickým pohonom. V druhom slede sa Geely bude chcieť nepochybne presadiť v Spojených štátoch i Európe, kde má šancu zavariť aj chystaným elektrickým nákladným automobilom Volvo.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Twitter, Geely, Farizon