Okrem osobných elektromobilov v ostatných rokoch rastie počet aj tých úžitkových. Volvo do tohto segmentu vstúpilo modelom VNR Electric, ktorý začalo koncom roka 2020 ponúkať na severoamerickom trhu. Napriek krátkemu času dostal tento elektrický nákladiak vylepšenú verziu. Debutovala v týchto dňoch a rovno si ju možno objednať.

Po novom v piatich konfiguráciách

Toto vozidlo bolo doposiaľ dostupné v troch vyhotoveniach. Na výber bol ťahač s pohonom 4x2 alebo 6x2, alternatívu k nemu tvoril podvozok formátu 4x2. Pri oboch karosériách aktuálne pribudla verzia 6x4. Zásadnejšie zmeny sa však týkajú batérii, ktoré sú opäť umiestnené v bočnej časti medzi nápravami.

Použité články majú o 40 % vyššiu kapacitu než tie doterajšie. Navyše, k základu zahŕňajúceho štyri batérie pribudla opcia vybaviť Volvo až šiestimi akumulátormi. Celková dostupná kapacita energie narástla na 565 kWh. Pohon by navyše mal fungovať efektívnejšie, výrobca do techniky implementoval lepší tepelný manažment.

Dojazd úžitkového elektromobilu sa takmer zdvojnásobil. Americká divízia spoločnosti Volvo Trucks uvádza hodnotu 275 míľ, čo je v prepočte zhruba 442,5 km. Pravdepodobne ide o číslo týkajúce sa prázdneho vozidla. Ako ovplyvní zaťaženie akčný rádius upraveného modelu VNR Electric asi ukážu až reálne skúšky, Volvo to nešpecifikuje.

Na scénu prišlo aj rýchlejšie nabíjanie

Vylepšenia zasiahli aj nabíjací systém, ktorý po novom dokáže využiť výkon až 250 kW. Základný variant s kvartetom batérii by sa tak mal v priebehu 60 minút nabiť na 80%. Pri šiestich akumulátoroch zaberie tento proces o polovicu dlhšie, teda asi 90 minút. Množstvo elektronických systémov je pre dobrý prístup umiestnené pod dlhou prednou kapotou.

Volvo VNR Electric má vo všetkých verziách dvojstupňovú automatickú prevodovku. Jeho najvyšší výkon je 340 kW (462 k), krútiaci moment dosahuje takmer 5 500 Nm a tempo vozidla vrcholí na úrovni 110 km/h. Celková hmotnosť súpravy sa pohybuje od 15 ton pri základnom podvozku do 40 ton platných pre trojnápravové ťahače.

Od konkrétneho variantu sa nepochybne odvíja aj cena, tú sme sa ale nedozvedeli. Európskych záujemcov beztak zaujímať veľmi nemusí. Na starom kontinente ponúka Volvo vlastný modelový rad nákladných elektromobilov, ktoré môžu onedlho prejsť podobnými vylepšeniami ako verzie určené pre Spojené štáty.

Zdroj: Volvo Trucks