Prvá autobusová zastávka na diaľnici u susedov

V Rakúsku budú mať prvú autobusovú zastávku postavenú na južnej diaľnici A2, a to konkrétne od roku 2026. Hotová má byť podľa plánov niekedy koncom daného kalendárneho roka. Diaľničná spoločnosť ASFINAG tak buduje novinku pre expresné autobusy.

Spočiatku by mali zastávku o viac ako dva roky začať obsluhovať len autobusy dopravného združenia v Štajersku, ktoré prevádzkuje tamojšiu dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky od spolkovej krajiny. V budúcnosti však majú novú netypicky umiestnenú zastávku využívať aj iné autobusové spoločnosti ako napríklad Flixbus, ktorý poznajú aj mnohí Slováci.

Nová autobusová zastávka sa bude nachádzať v tesnej blízkosti od železničnej stanice Gleisdorf. Dostupná bude na pešo, a to je hlavný zámer. Cieľom projektu je takto podporiť ochranu klímy a motivovať ľudí k využívaniu verejnej dopravy v regióne.

Zaujíma vás, ako to bude celé fungovať v praxi? Autobusy, vrátane tých premávajúcich z Grazu, budú vybavené technológiou umožňujúcou otvorenie automatizovanej závory. Do priestorov autobusovej zastávky sa tak nedostane ktorýkoľvek autobus.

Zdroj: ORF / foto: Salzburger Nachrichten