Vývoj nového komplexného systému sa zameral hneď na niekoľko oblastí. Na jednej strane chceli konštruktéri minimalizovať škody na majetku dokonalou detekciou prekážok, v prvom rade im ale išlo o bezpečnosť osôb pohybujúcich sa v priestore za pracujúcim nakladačom. Že tam taký človek nemá čo robiť? To je samozrejme pravda. Bohužiaľ množstvo videí s tragickým koncom, ktoré sa dajú nájsť na internete, je dôkazom, že realita je trochu iná.

Aby sa podobné nehody stávali čo najmenej alebo v ideálnom prípade vôbec žiadne, chce okrem iných firiem dosiahnuť aj Liebherr. Jeho konkrétnym príspevkom k tomuto trendu je nový inteligentný bezpečnostný systém, ktorý dokáže rozpoznať postavu človeka či iné prekážky.

umelá inteligencia

Aby mal vodič dokonalý prehľad o tom, čo sa deje za jeho strojom, tento priestor sníma kamera a obraz sa prenáša na displej v kabíne. To by za istých okolností mohlo stačiť, lenže operátor nakladača si musí pri práci všímať aj množstvo iných vecí, takže mu pri kontrole situácie okolo zadnej časti asistujú ďalšie senzory.

Adaptívne reakcie

Ich signály spracováva počítač s umelou inteligenciou, ktorú inžinieri naučili rozpoznať rôzne typy bariér ako sú stĺpy, iné vozidlá a samozrejme osoby. A podľa toho, k čomu sa stroj približuje, sa mení nielen spôsob hlásenia konkrétnej prekážky ale tiež chovanie samotného nakladača. 

Ak Liebherr detekuje človeka, asistent ho varuje už z pomerne veľkej vzdialenosti. Ak vodič nereaguje, pohyb nakladača sa automaticky spomalí alebo dokonca úplne zastaví. Pri pevných prekážkach bude elektronika o niečo zhovievavejšia a dovolí operátorovi priblížiť sa na čo najkratšiu bezpečnú vzdialenosť.

Vyššie spomínaná technológia má ešte jednu zaujímavú pridruženú funkciu. Pri pohybe nakladača po stavenisku vytvára akúsi mapu nebezpečných zón a pomocou GPS z nej aplikácia Libherru s názvom LiDAT robí zápis všetkých prekážok i s presnými súradnicami do Google máp. Prevádzkovateľ tak môže za pomoci získaných informácií vypracovať bezpečnostný plán staveniska a významne tým znížiť riziko nehody.

Aktívnou detekciou prekážok, ich zápisom a zdieľaním však novinky „pod kapotou“ stredných a ťažkých kolesových nakladačov Liebherr nekončia. Prácu s týmito strojmi uľahčí aj nové adaptívne pracovné osvetlenie, monitorovanie prednej časti vozidla, ale aj kamerový systém pomenovaný Skyview, ktorý je schopný monitorovať priestor okolo vozidla v rozsahu 360 stupňov. O efektivitu sa postará sledovanie tlaku pneumatík a nový systém váženia bremena integrovaný do radlice vozidla.

umelá inteligencia

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Liebherr