Navonok obyčajná pneumatika obutá na traktore je vo svojom vnútri potiahnutá patentovaným polymérom, ktorý okamžite utesní akékoľvek prepichnutie spôsobené cudzími predmetmi. Táto vývojová novinka získala striebornú medailu za inováciu “Agritechnica innovation award 2022” od nemeckej spoločnosti Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft (DLG).

Už žiadne prestoje a zvýšené náklady na opravu plášťa

Benjamin Hübner, manažér produktového radu pre poľnohospodárske pneumatiky z divízie komerčných špeciálnych pneumatík Continental, k produktu uviedol: „Ak dôjde k prepichnutiu pneumatiky, môže to byť veľmi nákladný problém. Odstávka stroja a následné zaistenie opravy. Agro ContiSeal umožňuje vozidlu pokračovať v práci aj po prepichnutí plášťa predmetom do priemeru 12 mm. To ušetrí čas a peniaze tým, ktorí si vyberú pneumatiky Continental s ContiSeal, a zároveň ponúkne prevádzkovateľovi traktora pokoj po celý rok. Sme veľmi radi, že DLG ocenil našu novú vynikajúcu technológiu.“

Kto niekedy dostal defekt vie, že s bežnými plášťami musí vodič zastaviť a vymeniť koleso, opraviť defekt, alebo nechať opravu na pojazdný servis či nechať sa odtiahnuť. S technológiou ContiSeal však s defektom nemusíte ani len spomaliť. Lepkavý polymér zaceľuje prepichnutie takmer okamžite a zabraňuje strate tlaku. „Vyzerá to ako jednoduché riešenie bežného problému. Agro ContiSeal pomôže mnohým vodičom traktorov pokračovať v jazde, pokiaľ nebudú mať čas pneumatiku opraviť alebo vymeniť“ dodáva Benjamin Hübner. Táto technológia sa stále vyvíja a zdokonaľuje no zatiaľ nie je bežne na trhu dostupná. Continental však pracuje na skorom uvedení Agro ContiSeal do bežnej sériovej výroby.

V posledných rokoch sa poľnohospodárstvo uberá smerom k nulovej alebo minimálnej orbe a znižuje sa vplyv ťažkej techniky na pôdu. Z toho dôvodu však na poliach zostávajú strniská aj niekoľko mesiacov po zbere, čo spolu so stvrdnutou zeminou významnou mierou zvyšuje riziko pre pneumatiky. „Agro ContiSeal ponúkne spôsob, ako spoľahlivejšie fungovať na strniskách alebo tam, kde hrozia menšie priepichy. Ponúkne istotu aj tým, ktorí chcú zlepšiť zdravie pôdy používaním metód minimálneho spracovania pôdy,“ dodal p. Hübner.

Spoločnosť Continental vyvíja priekopnícke technológie a služby pre udržateľnú a prepojenú mobilitu ľudí a ich tovaru. V rámci vlastného strategického programu „Vision 2030“ sa spoločnosť Continental snaží v segmente poľnohospodárskych pneumatík rásť a rozšíriť tak svoje podnikanie v tejto oblasti.

zdroj: www.continental.sk www.continental.com