Že BelAZ od niekoho odoberá kľúčové komponenty na výrobu svojich vozidiel, samozrejme nie je nečakané, ani ničím výnimočné. Robí to mnoho iných firiem bez ohľadu na pole svojej pôsobnosti a dotýka sa osobných áut i tých úžitkových. Problém je akurát v tom, že nejde len tak o nejaké dielce, ktoré by sa dali hravo nahradiť, ale o obrovské a výkonné naftové agregáty.

Dodávateľov má BelAZ momentálne niekoľko, pričom tie najväčšie pohonné jednotky Bielorusi odoberajú od nemeckej firmy MTU Friedrichshafen GmbH, ktorú v roku 1909 založil konštruktér a vynálezca Wilhelm Maybach. Ide napríklad o 16-valcové motory MTU DD 16V4000 s objemom 65 litrov a výkonom 2332 koní, ktoré nájdete v BelAZoch 75302 až 75315 a hneď dva takéto diesle poháňajú aj vôbec najväčší a najvýkonnejší model 75710 s nosnosťou 450 ton a celkovou hmotnosťou 810 ton.

BelAZ

Od 21. júna je koniec

V zozname ale nájdete aj dvanásťvalce MTU DD 12V4000 či obrovský 20-valec MTU DD 20V4000, a práve o tieto motory BelAZ aktuálne prišiel. Nemecká spoločnosť totiž patrí pod koncern Rolls-Royce Holdings, a pretože Briti uvalili na Bielorusko tie najprísnejšie sankcie, k 22. júnu 2021 sa dodávky techniky i náhradných súčiastok zastavili a skončila tiež akákoľvek obchodná spolupráca. 

Asi by sme ešte mali dodať, že uvedený britský konglomerát nemá okrem mena vôbec nič spoločné s firmou Rolls-Royce Motor Cars, výrobcom luxusných osobných áut. Obe spoločnosti sa rozdelili ešte na počiatku sedemdesiatych rokov, pričom do portfólia Rolls-Royce Holdings patrí okrem iného výroba leteckých i lodných motorov, ale tiež súčiastok a produktov pre energetický priemysel, kozmonautiku či armádu.

BelAZ

BelAZ samozrejme má v tejto chvíli k dispozícii aj iné motory od značiek Cummins, Liebherr či Scania, s výnimkou menších agregátov od ruskej firmy YaMZ však nemá istotu, že sa rovnaký scenár so sankciami nebude opakovať. A aj keby sa spomínané spoločnosti k iniciatíve Britov nepripojili, stále platí, že o tie najväčšie motory Bielorusi prišli.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov