Zákaz predbiehania kamiónom

Server Novinky.cz informuje, že ŘSD v týchto dňoch posiela ministerstvu dopravy návhry dopravného značenia, ktoré rezort pomerne rýchlo schvaľuje. Zatiaľ nie je známy presný rozsah zákazu, o tom rozhodne ministerstvo dopravy. Prakticky by malo ísť o súvislý zákaz predbiehania s výnimkou miest, kde sú tri pruhy. Presný termín, platnosti zákazu predbiehania nákladných vozidiel ešte nie je známy. Pôvodne chceli mať značky osadené, už behom leta a platnosť zákazu mala byt od 1. novembra. Nakoľko sa tento termín nestihol, práce s osádzaním značiek potrvajú až do zimy. Asi pred mesiacom osadili cestári zákazové značky na D1 a D2 v okolí Brna, kde sa D1-ka rozširuje na 6 pruhov.

Hrozí zákaz činnosti

Zákaz by sa časom mal rozšíriť aj na ďalšie úseky, ktoré ŘSD a ministerstvu odporučila Polícia ČR, ako miesta častých dopravných nehôd. Za predbiehanie v zákaze hrozí v ČR kamionistom pokuta od 5 000 do 10 000 CZK (od 200 do 400  eur) a zákaz činnosti od 6 do 12 mesiacov. Pri domácich vodičoch nemôže polícia tento priestupok riešiť na mieste. Spíšu oznámenie o priestupku a pošlú ho na prejednanie na príslušný úrad, ktorý ho rieši v správnom konaní. Čo sa zahraničných šoférov týka, pri priestupku môže polícia uložiť pokutu v rozmedzí 5 000 až 10 000 CZK. „Pro odhalování a dokumentaci těchto přestupků využíváme všechny dostupné prostředky – nejběžnější je zaznamenání přestupku na záznamové zařízení ve služebních vozidlech, ale je možné i nasazení i dronů, případně vrtulníku,“ popsal Právu policejní mluvčí David Schön.

Čo nato kamionisti? Trpieť ich má 200 tisíc!

Pre Novinky.cz sa k zákazu predbiehania vyjadril aj hovorca združenia dopravcov Česmad Martin Felix. Uznáva že pomalé predbiehanie kamiónov je problém, aj keď neohrozuje bezpečnosť, iba znepríjemňuje jazdu osobným vozidlám. Na druhej strane vodiči osobných vozidiel sa dočkajú plynulejšej premávky, 200 000 vodičov nákladných áut bude trpieť. Podľa neho by sa pre kamióny nemala zužovať diaľnica na polovicu, pretože už teraz platia na mýte viac ako osobné vozidlá. Tiež si myslí že štát by mal budovať tretie pruhy v kopcovitých častiach diaľnic. Podotkol aj, že rozdiel medzi prázdnym a naloženým kamiónom je veľmi markantný, zákaz tak spôsobí veľké kolóny a zdržania.

foto: depositphotos.com