„Hneď, ako sa implementácia tohto poskytovateľa (Telepassu, pozn. red.) sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od Telepassu majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na cestu naprieč Slovenskom,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Telepass rozhodne nezostane jediným poskytovateľom. Naopak, pribudne ich viacero. Dokumentáciu už predložil napríklad Eurowag z Česka. Počíta sa s tým, že záujem budú mať aj ďalšie „známe“ mená ako český ITIS Holding, TotalEnergie z Francúzska či Toll4Europe a Tolltickets (obe firmy sú z Nemecka). 

Postačí jedna jednotka

Vďaka Európskej službe elektronického výberu mýta budú môcť dopravcovia využívať jednu palubnú jednotku, ktorá im sprístupní všetky spoplatnené cesty v krajinách Európskej únie. Odpadne tak povinnosť mať viacero registrácií a rôzne palubné jednotky. Očakáva sa preto, že nová medzinárodná služba napomôže plynulejším prechodom cez hranice.

Slovensko sa zapojí do systému Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) naplno v priebehu budúceho roka. Takzvaní EETS poskytovatelia budú popri národnom poskytovateľovi vyberať mýto pre štát, avšak za výrazne výhodnejších podmienok ako doposiaľ.

Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia. Druhým prínosom EETS bude zvýšenie konkurencie na domácom mýtnom trhu, avizuje NDSka. To má v konečnom dôsledku vytvoriť tlak na kvalitnejšie služby.

Zdroj: MytobezhranicSITA