Ak sa pustíte do debaty s odborníkmi na tribológiu, mnohí z nich vám potvrdia, že je rozumnejšie liať do motora radšej menej známe oleje a meniť ich častejšie (napríklad už po piatich a maximálne pätnástich tisícoch kilometroch), než dávať tie s najzvučnejšími menami a vymieňať ich až po veľkých nájazdoch, teda dvadsiatich, tridsiatich alebo dokonca aj viac tisícoch kilometroch.

Problém je samozrejme v tom, že nech je olej akýkoľvek, časom a „prácou“ starne, degraduje, jeho aditíva bez ohľadu na značku i cenovku prestávajú plniť svoju funkciu a v motore sa začnú vytvárať rôzne kaly a úsady z procesu spaľovania, ktoré olej už nie je schopný ďalej eliminovať, respektíve aspoň zariadiť, aby sa dostali do olejového filtra.

MANNOL

Dá sa šetriť na olejovom servise?

Inak povedané, výmena motorového oleja ako takého by sa nemala zbytočne odkladať a aj v tomto prípade platí, že skorším servisným zásahom nič nepokazíte, zatiaľ čo jeho zanedbaním môžete spôsobiť veľké, častokrát nevratné škody, ktoré vás vo výsledku budú stáť rádovo viac.

Ak sa zamyslíme nad tým, prečo mnohí výmenu oleja odkladajú a riskujú tým nemalé škody, tak by sme určite nedospeli len k jednej odpovedi. Niekto servis ignoruje, kým auto jazdí. Ďalší si nutnosť pravidelnej výmeny prevádzkových náplní či spotrebného materiálu nemusí ani uvedomovať. Veľmi často je však tým primárnym dôvodom snaha ušetriť.

MANNOL

Redukcia prevádzkových nákladov je samozrejme v určitom rozsahu vždy možná, práve na olejovom servise by sa však veľmi šetriť nemalo. Respektíve môže, ale s rozumom. Kam tým všetkými mierime? Samozrejme k olejom nemeckej značky MANNOL, ktoré tak trochu popierajú niektoré vyššie spomenuté tvrdenia.

Samotná spoločnosť vznikla v meste Neumünster (ležiacom v Šlezvicko-Holštajnsku) v roku 1993 pod názvom Sudheimer Car Technik Vertriebs GmbH. Od počiatku sa špecializovala na obchod s náhradnými dielcami a tiež špičkové mazivá, ale čoskoro padlo rozhodnutie sústrediť sa na vývoj vlastných produktov s vlastnou značkou. V roku 1996 preto v spolupráci s belgickým NV Wolf Oil Corporation vzniká rad mazív pod nemeckou ochrannou známkou MANNOL.

MANNOL

O tri roky neskôr je MANNOL registrovaný Svetovou organizáciou duševného vlastníctva (WIPO), ktorá patrí pod OSN. Ďalší dôležitý krok pre SCT znamenal nákup petrochemickej továrne Pemco Kuras v litovskom prístavnom meste Klaipėda. Nemecká spoločnosť sa osamostatnila, v roku 2012 postavila moderné laboratóriá ako súčasť vývojového centra a prvé výsledky na seba nenechali dlho čakať.

Šokujúce prekvapenie v AMS

Rešpektovaný nemecký magazín Auto Motor und Sport v marci 2013 zverejnil na svojich stránkach porovnanie špičkového referenčného oleja svetoznámej značky s menej známymi a lacnejšími alternatívami. Výsledok bol pre mnohých šokujúci a potvrdzovala to i nasledovná veta: „Lacné oleje sú oveľa lepšie, než akú majú povesť.“ A primárny dôvod tohto tvrdenia? Predovšetkým parametre motorového oleja MANNOL 5W-30 Combi LL.

MANNOL

Auto Motor und Sport v spolupráci s testovacím laboratóriom OELCHECK GmbH v bavorskom Brannenburgu zistil, že MANNOL je bezkonkurenčne najlepší nielen z trinástich porovnávaných produktov, ale napríklad v udávanej viskozite prekonal aj referenčný výrobok slávnej značky. Zlatým klincom veľkého testu bol fakt, že olej svetovo uznávanej firmy bol viac ako trikrát drahší v porovnaní s olejom MANNOL.

„Najlepší olej z hľadiska viskozity, ktorý najlepšie maže studený motor. Aj aditíva zodpovedajú požiadavkám,“ konštatoval v závere Auto Motor und Sport a nezabudol dodať, že „s takými výrobkami sa vodiči pohybujú v bezpečnom teritóriu, a pritom pri ďalšej servisnej prehliadke ušetria nemalý finančný obnos.“

MANNOL

Asi nemusíme nejako zvlášť zdôrazňovať, čo presne to znamená. Nemecké AMS jednoducho potvrdilo skutočnosť, že môžete olej meniť v motore častejšie, používať pritom špičkový produkt a zároveň vás to nebude stáť veľa. Skrátka dokonalý príklad situácie, ktorú v anglicky hovoriacich krajinách vystihuje takzvané „win-win“.

Opakovane vynikajúci

Ak v tejto chvíli namietate, že ide síce o krásny výsledok, ale je osem rokov starý, tak máte samozrejme pravdu. Trh i ponúkané oleje na ňom sa neustále vyvíjajú a ako by sa dalo v tomto prípade parafrázovať jedno známe porekadlo, nič nie je staršie ako minulé porovnanie. Dobrou správou však je, že MANNOL v kvalite svojich produktov stále viac než presvedčivo šliape na plyn.

MANNOL

Dôkazom je tohtoročný porovnávací test magazínu STERN, ktorý tentoraz postavil proti sebe jedenásť motorových olejov pre vznetové i benzínové motory, rozdiel bol však v tom, že Nemci tentokrát nešli vyslovene po nízkej cene a referenčnom výrobku. Jednoducho hľadali tie najlepšie produkty predávané na domácom trhu.

Ak MANNOL náhodou nepoznáte, výsledok pre vás môže byť prekvapivý, v každom prípade MANNOL Defender 10W-40 so špecifikáciou API SL/CF a schválený podľa noriem Mercedes-Benz MB 229.1 a VW 501.01/505.00 obsadil celkovo štvrté miesto, čím mu tak len tesne uniklo pódiové umiestnenie vo svetovej konkurencii a mnohé známejšie značky zaostali.

MANNOL

Opäť raz platí konštatovanie, že „o kvalite motorového oleja nerozhoduje len značka či jeho vyššia cena, ale špecifikácia“ a zároveň informácia o tom, že „MANNOL Defender 10W-40 je výrazne lacnejší než väčšina ostatných motorových olejov“ – s porovnávanými výrobkami o polovicu až tretinu.

Vyberie si každý

Pochopiteľne SCT Lubricants vyvíja a predáva nepreberné množstvo ďalších typov olejov. Patrí k nim i najnovšia generácia extrémne riedkych olejov pre najnovšie pohonné jednotky v špecifikácii 0W-16 Hybrid SP, 0W-20 Longlife, OEM Honda Acura a Legend Ultra, až po špičkové oleje vhodné pre motory pracujúce pri mimoriadnom zaťažení, ako je napríklad MANNOL 5W-50 Stahlsynt Ultra a 10W-60 Racing+Ester a ďalšie.

MANNOL

Rovnako by sme nemali zabúdať na prémiové oleje určené pre nákladné automobily nad 3,5 tony, ako je 10W-40 TS-5 UHPD, 10W-40 TS-7 UHPD blue, 15W-40 TS-4 SHPD či 20W-50 TS-2 SHPD. Mnohé z uvedených olejov sú unikátne a využívajú patentované prísady, ale o nich by sme si mohli niečo povedať až nabudúce.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 30 obrázkov