Minibager Komatsu PC01 patrí ku strojom, pri ktorých často zaváhate a premýšľate, či ide ešte o serióznu stavebnú techniku alebo už pozeráte na trochu prerastenú detskú hračku. Keď ale budete potrebovať podkopať základy domu, natiahnuť kanalizáciu cez pozemok či zasadiť väčšie stromy, rýchlo zistíte, že práca s ním je o dosť menej namáhavá než s lopatou a krompáčom. Pritom ho hravo naložíte na prívesný vozík či korbu pick-upu a ešte vám ostane dosť voľného miesta.

Maličké rýpadlo je poháňané jednovalcovým štvortaktným benzínovým motorom Honda GX160K1 s objemom len 163 centimetrov kubických a maximálnym výkonom 3,5 koňa pri 3000 otáčkach za minútu. Čo samozrejme nie je veľa. Lenže vylamovacia sila osemlitrovej lyžice malého bagra (pri jeho pohotovostnej hmotnosti 300 kg) sú 4 kN a to je na trpaslíka tohto formátu celkom slušná hodnota.

Komatsu a Honda

Hlučnosť modelu PC01 či jeho spotrebu/emisie popravde nepoznáme, Komatsu práve tieto hodnoty v technickom liste neuvádza. Firma sa však rozhodla, že by z „nula-jednotky“ mohol byť ešte tichší a lokálne bezemisný elektrický bager. A pretože už v pôvodnom stroji boli motory Honda, Komatsu sa opäť rozhodlo osloviť svojho tradičného partnera.

Bager so srdcom skútra

Výsledkom je prototyp PC01e poháňaný elektromotorom eGX (s odhadovaným výkonom 2,72 k) a vymeniteľnými akumulátormi Honda Mobile Power Pack, ktoré známy výrobca motocyklov chce montovať do sériovej verzie elektrického skútra PCX. Tento malý motocykel je momentálne dostupný len v Japonsku a aj to výlučne vo forme operatívneho leasingu, takže si ho zákazníci môžu len dlhodobo prenajať ale nie kúpiť.

Komatsu a Honda

Sériový model Komatsu PC01e by mal byť uvedený na trh najneskôr koncom marca roku 2022, otázkou však ostáva, aká bude jeho využiteľnosť a skutočné pracovné výkony. Dve vymeniteľné lítiovo-iónové jednotky Honda Mobile Power Pack majú kapacitu len 2 kWh. To je ekvivalent približne 0,8 litra benzínu alebo zhruba 0,6 litra nafty. ˇ

S takým množstvom energie PC01e určite niečo zvládnete, otázkou ale je, koľko vymeniteľných akumulátorových jednotiek budete musieť v skutočnosti nosiť so sebou, aby elektrický minibager mohol bez problémov a hlavne prestojov pracovať celý deň. Že je novinka o niečo šetrnejšia k životnému prostrediu, na tomto mieste rozporovať nebudeme. V každom prípade mal pôvodný model nádrž na 4,5 litra benzínu, ktorú ste doplnili asi za minútu a mohli pokračovať v práci. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Komatsu