Európske mýto a nové platenie diaľničných poplatkov

Zatiaľ čo osobné automobily si musia aj naďalej kupovať diaľničné známky pre Slovensko, nákladným vozidlám pribudla možnosť európskeho mýta.

Štvorica medzinárodných poskytovateľov mýta oficiálne vstúpila na slovenský trh. Spoločnosti prešli všetkými fázami akreditácie a počas posledných mesiacov testovali funkčnosť svojich systémov priamo na slovenských diaľniciach. Od 15. marca 2024 poskytovatelia začali poskytovať svoje služby ako domácim, tak medzinárodným dopravcom na Slovensku.

Bližšie informácie o pripájaní do služby či výhodách poskytnú záujemcom o EETS jednotliví poskytovatelia. „Samotná výška mýta je stanovená zákonom a pre dopravcov ostáva nemenná. Prevádzkovatelia však budú prirodzene súperiť o zákazníkov, či už v ponuke benefitov alebo cien v rámci komplexných ponúk. Tento vývoj vidíme v krajinách, ktoré sa do Európskej služby elektronického výberu mýta už zapojili,“ vysvetľuje Peter Braška, riaditeľ úseku spoplatnenia a IT Národnej diaľničnej spoločnosti.

Podľa jeho slov hneď prvý benefit predstavuje fakt, že dopravcom odpadne povinnosť vymieňať si palubné jednotky na hraniciach, ak budú prechádzať krajinami v portfóliu ich poskytovateľa. V súčasnosti sú na Slovensku akreditovaní štyria medzinárodní poskytovatelia: taliansky Telepass, nemecký Toll4Europe a českí Eurowag a ITIS. Záujem o vstup na slovenský mýtny trh predbežne prejavila aj ďalšia medzinárodná spoločnosť.

Zdroj: mytobezhranic.sk