Blokovať chcú aj slovenskú hranicu

Priamo v kolóne sa aktuálne nachádza zhruba 500 kamiónov. „Na zjazde z diaľnice D1 stojí za sebou, v jednom jazdnom pruhu, momentálne okolo 270 kamiónov. V smere od Petroviec nad Laborcom je pred Michalovcami odstavených takmer 70 kamiónov. Kruhový objazd Hriadky je prejazdný bez obmedzení,“ uviedla hovorkyňa krajskej polície Lenka Ivanová.

Slovenskí diaľničiari podali pomocnú ruku čo sa týka kamiónov čakajúcich na D1ke. „NDS danú situáciu nepretržite monitoruje, takisto je v našom úsilí zabezpečiť mieru komfortu autodopravcom – zatiaľ sme v rámci infraštruktúry umiestnili desať toaletných zariadení, v prípade nutnosti vieme operatívne pridávať,“ povedala pre agentúru TASR hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

Kolóny kamiónov čakajúcich na hranici Slovenska s Ukrajinou sú tvorené v dôsledku blokády hranice, ktorú na protest zorganizovali poľskí kamionisti u našich severných susedov. Žiadajú, aby Brusel sprísnil pravidlá pre ukrajinských kamionistov. K rovnakému cieľu sa pridáva aj Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá avizovala protest a blokovanie hranice Vyšné Nemecké - Užhorod od piatka v čase od 15. hodiny.

"Nebude blokovaný humanitárny tovar, vojenský materiál, preprava živých zvierat, palivo, chladený tovar, záchranné zložky," vymenúva UNAS v oficiálnom vyjadrení. Iný tovar má byť podľa asociácie púšťaný v intervale štyroch nákladných vozidiel za hodinu. UNAS tvrdí, že k blokáde sa pridáva v snahe chrániť záujmy SR a tunajšie pracovné miesta.

Zdroj: TASR / foto: UNAS