V kategórii obytných automobilov nájdeme množstvo rôznorodých modelov, no väčšina je určená primárne na spevnené povrchy. Vozidlá prispôsobené na zdolávanie terénu tvoria menšinu. Jedným z nich je XPro One, dielo poľskej spoločnosti Xpedition Pro.

Firma od našich severných susedov postavila svoju novinku na báze typu Iveco Daily 4x4, ktoré ponúka tri dĺžky. Rázvor náprav dosahuje nezmenených 3 400, 3 780 alebo 4 175 milimetrov. Šírka vozidla XPro One je presne 2,3 metra, na výšku meria vďaka vysokej nadstavbe až 3 520 mm. Z čísel môžeme ešte spomenúť predný nájazdový uhol 37°, vzadu dosahuje tento údaj vďaka zrezanému previsu úroveň 27°. 

Na výber sú síce rôzne objemy nadstavby, všetky však spájajú ostré línie a grafika pripomínajúca kamufláž. Toto drsné obytné auto sa totiž inšpirovalo tankami a stíhačkami. Okrem zadnej časti má aj upravený predný nárazník s prídavným osvetlením. Roluje na 17-palcových kolesách, ktoré sú obuté do špeciálnych 37-palcových pneumatík. Terénu sa  poľské vozidlo nebojí.

Môže mať aj solárne panely

XPro One disponuje dvomi 200-litrovými nádržami na vodu. Taktiež má bojler s objemom 10 litrov, pár batérií s kapacitou 160Ah a dieselové kúrenie. Do vybavenia patrí toaleta, vyťahovateľný gril, dvojplatnička či 135-litrová chladnička. Obytné auto je určené pre 3 ľudí. Poľská firma uvádza, že by v ňom mali prežiť 10 dní bez externých zdrojov. K energetickej samostatnosti môžu prispieť solárne panely. Xpedition Pro na svojej stránke píše, že vozidlo je na ich inštaláciu pripravené.

Zdroj: Xpedition Pro

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov