Rušenie benefitu vodičov autobusov sa možno podarí zvrátiť

Zvýhodnené cestovanie autobusom pre vodičov a ich rodiny, známe aj ako takzvané „režimky“, je štandardom u mnohých autobusových dopravcov na Slovensku. V súčasnosti je tomu tak aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorý si objednáva dopravu vo verejnom záujme u spoločností ako SAD Lučenec či SAD Zvolen.

V zmysle novej tarify s platnosťou od roku 2024 však mali autobusári o výhodu prísť. Nárok na ňu pritom majú desiatky rokov a takýto postup sa javí byť o to nelogickejší, že prichádza v čase, keď musia dopravcovia čoraz viac zápasiť s nedostatkom záujemcov o prácu vodiča autobusu. Škrtanie benefitov by mohlo niektorých nových adeptov odradiť.

Otázkou je, kto situáciu zapríčinil – SAD Lučenec odkazuje na kraj, ten zase hovorí o tom, že mu zaleží na férovom ohodnotení profesionálnych vodičov autobusov, no odkazuje na limity verejného obstarávania. Ako však upozornil portál Pravda.sk, aj vo viacerých iných krajoch na Slovensku župy nedávno uzatvárali nové zmluvy na zabezpečenie dopravy vo verejnom záujme, no obdobný problém ako v Banskobystrickom kraji pritom nenastal.

BBSK však naznačuje, že s dopravcami chce dohodnúť. Kraj už mal aj konkretizovať svoju predstavu. „Na oficiálne stanovisko dopravcov k tomuto návrhu čakáme,“ uviedla hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Foto: SAD Zvolen / Zdroj: spravy.pravda.sk