STILL uvedie budúci rok na trh vlastný 24-voltový systém na palivové články pre vysokozdvižné vozíky. Vyrábať sa bude v hlavnom závode v Hamburgu. Vďaka tomu bude STILL prvým výrobcom originálnych zariadení na európskom trhu, ktorý bude vyrábať systémy palivových článkov – takzvané moduly na výmenu batérií – vo vlastných výrobných prevádzkach. „Technológia palivových článkov je v súčasnosti určite najinovatívnejším pilierom spoločnosti STILL. Najmä vzhľadom na súčasnú energetickú krízu veríme, že táto technológia má veľkú šancu uspieť,“ vysvetľuje Frank Müller, senior viceprezident STILL Brand Management z nemeckého STILL.

Komplexný prístup k problematike fuell cells

STILL uzavrel partnerstvo s firmou Hydrogentle GmbH, inžinierskou firmou so sídlom v Hamburgu, ktorá plánuje výstavbu špeciálnych zariadení, pripravuje analýzy uskutočniteľnosti a radí zákazníkom v tejto oblasti. STILL chce zabezpečiť komplexné služby pre svojich zákazníkov aj v otázkach technológie palivových článkov. „S podporou špecialistu na vodík Hydrogentle môžeme v záujme našich zákazníkov ponúknuť komplexný prístup k téme palivových článkov,“ pokračuje Müller. Znamená to, že zákazníkom bude stačiť jeden kontakt - spoločnosť STILL, na to, aby sa dostali k vysokokvalitnej manipulačnej technike, palivovým článkom, servisu a celej vodíkovej infraštruktúre – to všetko od jednej spoločnosti.

Hydrogentle GmbH so sídlom v hamburskom prístave vyvíja a realizuje projekty a koncepty v oblasti zeleného vodíka a poskytuje podporu zákazníkom. Rovnako ako STILL, aj Hydrogentle praktizuje komplexný prístup k zákazníkovi: poradenstvo, individuálne hodnotenie lokality, ako aj plánovanie, riadenie projektov a implementáciu. Ak si zákazník praje, Hydrogentle zrealizuje celý projekt až po odovzdanie vodíkovej infraštruktúry na kľúč pre tankovanie priemyselných nákladných vozidiel a manipulačnej techniky. „Vodík a všetko s tým súvisiace je komplikovaná oblasť. My sa to snažíme zjednodušovať a prinášať riešenia, ktoré sú použiteľné v každom meradle," hovorí Axel Poblotzki, výkonný riaditeľ Hydrogentle GmbH.

Vodík – technológia vhodná na každodenné použitie

Individuálny prístup k zákazníkovi nadobúda v kontexte vodíka osobitný význam. Celý reťazec od výroby až po tankovanie vodíka je dlhý a zložitý. Rôzni dodávatelia a obchody musia byť navzájom koordinovaní ako švajčiarske hodinky. Hydrogentle kladie dôraz na technickú, právnu i ekonomickú realizovateľnosť projektov a konceptov. „Spolupráca medzi našimi dvoma spoločnosťami našim zákazníkom výrazne zjednoduší konzultácie, inštalovanie infraštruktúry a prevádzku vysokozdvižných vozíkov poháňaných palivovými článkami. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať Hydrogentle ako partnera," dodáva Müller zo STILL.

Spolupráca s firmou Hydrogentle je posledným a rozhodujúcim pilierom pre STILL, ktorý začína proaktívne uvádzať technológiu palivových článkov na trh. Technika od STILL už nie je len „Li-Ion ready“, teda plne funkčná s lítiovým pohonom, ale aj „Fuell Cell ready“ – pripravená na pohon vodíkom. Zákazníci si môžu vyberať medzi rôznymi zdrojmi energie bez toho, aby sa museli rozhodnúť pre konkrétny vozík. STILL tiež ponúka svojim zákazníkom kompletný servis techniky a batérií alebo palivových článkov, veľmi robustnú architektúru systému a nízke prestoje. Dokonalá systémová integrácia vedie k vysokej úrovni prijatia novej technológie a tým k vytvoreniu rozsiahlej vodíkovej infraštruktúry od STILL a jeho partnera Hydrogentle – príznačné pre STILL – všetko z jedného zdroja.

zdroj: STILL Slovensko