Zaplaťte mýto a vyhnite sa pokutám na nemeckých diaľniciach

Mýto pre nákladné autá bolo zavedené na diaľniciach v Nemecku prvýkrát v roku 2005. Od 1. júla 2024 sa mýtny systém v najľudnatejšej krajine EÚ rozšíri a bude sa vzťahovať aj na vozidlá s prípustnou celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Čo bude s karavanmi? V Nemecku je registrovaných okolo 160 000 mobilných domov s hmotnosťou od 3,5 do 7,5 tony. Podľa nemeckého motoristického združenia ADAC budú môcť obytné autá vo všeobecnosti naďalej jazdiť na diaľniciach bez platenia mýta, ak sú vybavené obytnými zariadeniami – ako sú lôžka a obytný priestor. Dôležité je aj to, že sú zvonku jasne rozpoznateľné ako obytné autá. Táto výnimka sa vzťahuje na vozidlá, ktoré sa používajú výlučne na prepravu osôb a nie na prepravu tovaru.

Obytné autá nad 3,5 tony, ktoré majú vlastnú ložnú plochu alebo prepravujú príves, musia spĺňať stanovené požiadavky, aby zostali oslobodené od mýta: Obytná plocha musí konkrétne tvoriť aspoň 50 percent úžitkovej plochy a vozidlá sa môžu využívať len na súkromné cesty.

Aby sa majitelia vyhli problémom s mýtom, môžu si svoje vozidlo vopred dobrovoľne zaregistrovať ako obytné auto u prevádzkovateľa nemeckého mýtneho systému Toll Collect. Dá sa tak predísť nepríjemnostiam na cestách.

Živnostníci majú výnimku, ak nejde o komerčnú prepravu tovaru

To, či je vozidlo živnostníka nad 3,5 tony a do 7,5 tony oslobodené od mýta, závisí vždy od druhu jazdy a prepravovaného tovaru. Práve tu totiž platia ďalšie výnimky.

Vozidlá s technicky prípustnou celkovou hmotnosťou nižšou ako 7,5 tony majú byť všeobecne oslobodené od mýta pre nákladné autá, ak ich využívajú remeselníci na prepravu materiálu, zariadení alebo strojov, prípadne na rozvoz remeselného tovaru.

Odporúčame prečítať si detaily o mýtnej povinnosti v Nemecku na webstránke systému Toll Collect, ktorá je dostupná aj v slovenskom jazyku.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva dopravy uviedla, že rozšírenie mýtnej povinnosti na vozidlá sa dotkne odhadom 330 000 vozidiel. Predpokladaný dodatočný príjem má v roku 2024 predstavovať približne 500 miliónov eur a približne 1,2 miliardy eur v každom z nasledujúcich rokov.

Zdroj: Toll Collect / foto: cz.depositphotos.com