Continental je prvý výrobca, ktorý na trh uviedol pneumatiku s vysokým podielom udržateľných materiálov a maximálnym výkonom na štítkoch EÚ v sériovej výrobe. Všetkých 19 dostupných rozmerov bude mať najvyššie možné hodnotenie („A“) podľa štítku EÚ pre valivý odpor, priľnavosť za mokra a vonkajší hluk. UltraContact NXT bude k dispozícii pre predajcov pneumatík v Európe tento rok v júli. V spoločnosti Continental idú bezpečnosť, výkon a udržateľnosť ruka v ruke.

"S UltraContact NXT dosahujeme naše ambiciózne ciele v oblasti udržateľnosti. Tento vývoj predstavuje významný skok vpred a demonštruje naše vedúce postavenie v oblasti technológií, ako aj náš silný záväzok voči udržateľnosti a bezpečnosti,“ hovorí Ferdinand Hoyos, vedúci divízie náhradnej spotreby pneumatík spoločnosti Continental pre región EMEA. „Svojím pôsobivým výkonom posúva UltraContact NXT udržateľnosť na úroveň NXT,“ dodáva.

V závislosti od rozmeru je pneumatika UltraContact NXT vyrobená až zo 65 percent z obnoviteľných, recyklovaných a certifikovaných materiálov. Obnoviteľné materiály tvoria až 32 percent. Podiel recyklovateľných materiálov je až päť percent. Okrem toho spoločnosť Continental získava až 28 percent certifikovaných materiálov ISCC PLUS podľa hmotnostnej bilancie z bio, bio-obehových a/alebo obehových surovín.

Oxid kremičitý na biologickej báze vyrobený z poľnohospodárskeho odpadu

Obnoviteľné materiály tvoria až 32 percent UltraContact NXT. Patria sem živice na báze zvyškových materiálov z papierenského a drevárskeho priemyslu. Živice používané v pneumatikách umožňujú vysoko flexibilným zmesiam zlepšiť priľnavosť materiálu.

UltraContact NXT tiež obsahuje kremičitany z popola z ryžových šupiek. Ryžové šupky sú poľnohospodársky odpadový produkt, ktorý možno spracovať na oxid kremičitý prostredníctvom nového, energeticky menej náročného procesu. Silica pomáha optimalizovať vlastnosti, ako sú priľnavosť, valivý odpor a životnosť pneumatiky. Ako v každej pneumatike, prírodný kaučuk je kľúčovým materiálom UltraContact NXT. Zostáva nenahraditeľný, pretože zaisťuje najvyššie výkonové vlastnosti pneumatiky vďaka zvýšenej úrovni pevnosti a odolnosti.

Logo zdôrazňuje použitie recyklovaných materiálov

Špeciálne logo „contains recycled materials" (v preklade "obsahuje recyklované materiály“) na bočnej stene pneumatiky UltraContact NXT podčiarkuje použitie recyklovaných materiálov v tomto rade pneumatík. Podiel recyklovaného materiálu dosahuje až päť percent. Zahŕňa recyklovaný gumový materiál, ktorý pochádza z mechanicky spracovaných pneumatík po dobe životnosti. Okrem toho Continental používa v UltraContact NXT recyklovanú oceľ. Už prezentovaná inovatívna technológia ContiRe.Tex bola aplikovaná aj na UltraContact NXT.

Recykláciou PET fliaš, ktoré by inak skončili v spaľovniach alebo na skládkach, vznikajú vysokovýkonné polyesterové vlákna používané na vystuženie kostry pneumatiky. S technológiou ContiRe.Tex vyvinul Continental energeticky účinnejšiu a ekologickejšiu alternatívu, ktorá umožňuje recyklovať deväť až pätnásť plastových fliaš na výrobu každej pneumatiky, v závislosti od jej veľkosti.

Udržateľná syntetická guma a sadze

Pre UltraContact NXT používa Continental až 28 percent materiálov s certifikátom hmotnostnej bilancie ISCC PLUS. Ide o trvalo udržateľný syntetický kaučuk a sadze vyrobené z biologických, bio-obehových a/alebo obehových surovín. Syntetický kaučuk je výkon určujúcou zložkou moderných pneumatík pre osobné automobily, pretože jeho vlastnosti môžu byť modifikované v závislosti na použití pneumatík.

Sadze sa používajú v zmesiach na optimalizáciu stability, pevnosti a odolnosti pneumatík. Certifikovaný bilančný mechanizmus ISCC PLUS zabezpečuje transparentnosť a sledovateľnosť v celom dodávateľskom reťazci sledovaním pôvodu a vlastností surovín, overovaním súladu s trvalo udržateľnými kritériami a certifikáciou výsledných produktov.

Systematicky sa posúvať smerom k väčšej udržateľnosti

Continental neúnavne pracuje na zdokonaľovaní inovatívnych technológií a udržateľných produktov a služieb v rámci celého svojho hodnotového reťazca, od získavania udržateľných materiálov až po recykláciu pneumatík na konci životnosti. Do roku 2030 chce výrobca prémiových pneumatík mať viac ako 40 percent obnoviteľného a recyklovaného obsahu vo všetkých svojich novo vyrobených pneumatikách.

Spoločnosť Continental pokračuje vo svojom úsilí o 100-percentne udržateľné materiály vo všetkých svojich pneumatikách najneskôr do roku 2050. UltraContact NXT je dôležitým krokom na splnenie týchto ambicióznych cieľov udržateľnosti, aby sa Continental stal najprogresívnejším výrobcom pneumatík, ako je uvedené v jeho strategickom programe Vision 2030.

Dostupné pre rôzne modely áut všetkých typov pohonu

UltraContact NXT je rozšírením úspešnej rodiny UltraContact, ktorú spoločnosť Continental uviedla na trh v roku 2022. Devätnásť rozmerov nahradí existujúce príslušné rozmery UltraContact. Continental postupne spustí výrobu UltraContact NXT v Európe. Prvé rozmery budú dostupné pre predajcov pneumatík v Európe tento rok v júli. UltraContact NXT bol navrhnutý pre elektrické aj spaľovacie motory, ponúka najvyššiu efektivitu EU štítkov a optimálny kilometrový výkon. Doteraz najudržateľnejšia sériová pneumatika Continentalu preto nesie logo EV Compatible a bude dostupná pre rôzne populárne vozidlá ako Kia Niro, VW ID.3, Mercedes-Benz EQA, Tesla Model 3, Audi Q4 E-TRON, Škoda Octavia, VW. Golf 8, Audi A3 a mnohé ďalšie.

Zdroj: Continental Slovensko