Cestou naprieč Slovenskom zo západu na východ a neskôr aj späť, som mal vlani možnosť vidieť obytné vozidlá úplne všade. Tie na cestách jazdili osamote či vo dvojiciach, výnimočne aj vo väčších skupinkách. Parkoviská na všetkých odpočívadlách praskali vo švíkoch, na turisticky zaujímavých miestach bolo tiež plno a všade sa vynímali nejaké tie karavany.

Zdravý rozum a zrejme aj tie celoštátne opatrenia (nedokázal som ich všetky zaregistrovať a zapamätať si ich, lebo sa medzičasom neustále menili), ale velili celkom jasne. Obmedziť hromadné cestovanie, ako aj veľké spoločenské akcie na minimum. Masové presuny vlakmi a autobusmi sa teda zrejme aj kvôli karavanom aspoň troška zredukovali. Po vystúpení z áut sme sa všetci navzájom pozrážali až v radoch na toalety, obedy, zmrzliny. S rúškami na tvárach, bez nich a aj s tými „na pol žrde“, si to každý užíval po svojom. No poďme radšej o inom...

Dopyt a ponuka

Na základe stúpajúceho dopytu sa postupne rozšíril i predaj obytných vozidiel či prívesných vozíkov. Teda aspoň ja som to tak vnímal. Predajne či požičovne rástli ako z vody. V pamäti mi z vtedajšej cesty ostali dva momenty. V Rimavskej Sobote pri hlavnom ťahu v smere na Košice sa na pravej strane cesty začali predávať a zrejme aj požičiavať najrôznejšie evidentne nové prívesy a karavany. Keďže tadiaľ jazdím celé roky, viem, že sa na tom mieste vyskytovalo už všeličo. Nikdy to tam však nevyzeralo tak dobre.
 
Druhým momentom bola ponuka autobazáru nachádzajúceho sa pred Hlohovcom pri Šulekove. Zrazu aj tam boli na predaj zjavne prerobené dodávky, ktoré sú určite cenovo dostupnejšie a nezľakne sa ich (s ohľadom na ich veľkosť a ovládateľnosť) ani menej skúsený vodič. Mimochodom, keďže tadiaľ prechádzam častejšie, všimol som si aj to, že si svojich zákazníkov tie spomínané obytné dodávky priebežne nachádzali.

Mnohé požičovne karavanov už plnia rok 2022!

Dopyt v oblasti karavanov teda zjavne narástol, ponuka bola tiež rozšírená a požičovne mali svoje stroje zarezervované na týždne dopredu. To som si overil niekde online, na inom mieste zase zavolaním do jednej zo spoločností, kde som niekoho evidentne pobavil otázkou, „čo si môžeme požičať na víkend a koľko by to stálo“. Mal som to teda zadarmo aj s radou, že sa mám nabudúce radšej ozvať aspoň mesiac dopredu.
 

Podľa správy ČTK od českej Asociace kempování a karavaningu, predaj obytných áut a karavanov v priebehu roka 2020 narástol v porovnaní s tým predchádzajúcim o celých 200 percent! Prenájom medziročne stúpol „len“ o 50 percent. Dokonca sa už vraj prijímajú objednávky na nové vozidlá na rok 2022, pretože rok 2021 je údajne vypredaný. Verili by ste tomu? Na Slovensku by to mohlo byť obdobné, oficiálne štatistiky som však nenašiel.

Bude leto 2021 o karavaningu? Ak nás nezamknú, tak asi áno

Čo bude v lete, na to by asi momentálne nenašla jasnú odpoveď ani známa jasnovidka z Bulharska. Dúfam však, alebo skôr verím, že o karavaningu skutočne bude. A či už vyrazíte do spomínaného Bulharska, susedného Česka, ostanete doma na Slovensku alebo nebodaj dáte prednosť kempu v Chorvátsku (napríklad v Pakoštane či na Makarskej, kde sme si svojho času s rodičmi a setrami vyskúšali pohodlie v Skife M1), užite si to. 
 
Ak ste sa o podobný spôsob trávenia dovolenky nikdy nezaujímali, verte, že stojí za to to aspoň skúsiť. Môžete kempovať aj takpovediac „nadivoko“, ale vždy majte na pamäti lokálne predpisy, berte ohľad na iných ľudí a predovšetkým buďte ohľaduplní voči prírode. Či už sú to karavany alebo obytné vozy, väčšinu z nich môžete šoférovať aj s bežným vodičským oprávnením skupiny B. A ak náhodou budete mať pochybnosti, určite vám požičovne či predajcovia radi a ochotne poradia. 
 
Verím, že sa blíži koniec krízy, alebo že sa aspoň výrazným spôsobom uvoľnia súčasné zákazy. A vďaka tomu budú môcť mnohí z nás vyraziť na cesty do prírody, k vode alebo len tak, k starým rodičom. Držme si navzájom palce, nech to dobre dopadne.
AKÝ JE VÁŠ POSTOJ KU KARAVANINGU?
 • Praktizujem karavaning už roky ( 11% )

   

 • Začal som len chvíľu pred koronou ( 0% )

   

 • Prvýkrát som skúsil počas pandémie ( 44% )

   

 • Neviem si to predstaviť. To nie je pre mňa ( 44% )

   

Odpovedalo 9 ľudí