Nová Kia EV5

Elektrické autá sa stávajú najvýznamnejšou súčasťou portfólia produktov Kia. Dokazuje to aj podujatie Deň elektromobility, ktoré sa odteraz bude konať každý rok. Na tohtoročnom predstavili hneď niekoľko nových modelov/konceptov. Prvým je EV5 – kompaktné elektrické SUV určené pre generáciu mileniálov a ich rodiny. Konštruktéri si dali záležať najmä na pohodlí pasažierov, ktorých budú rozmaznávať napríklad sedadlá s plynule nastaviteľným uhlom operadla, masážnymi funkciami, vetraním či bedrovou a hlavovou opierkou nastaviteľnou v 4 smeroch.

Novinkou je tiež chladenie či ohrievanie potravín v zadnej konzole, multifunkčný stolík a batožinová doska v jednom či lôžková úprava pre využitie auta na kempovanie. Jednoducho všetko, čo môže rodine zlepšiť komfort počas dlhých výletov. EV5 je postavený na novej platforme E-GMP, ktorú v Kia vyvinuli špeciálne pre elektrické autá. Má rovnomerné rozloženie hmotnosti a množstvo inovácií.

Najviditeľnejšou je rovná podlaha bez stredového tunela. Z nej budú mať radosť najmä pasažieri na zadných sedadlách, keďže takýto komfort v iných osobných autách nenájdu. Náprava je integrovaná, hnací hriadeľ a ložisko kolesa tvorí jeden celok. Vďaka tomuto riešeniu je podvozok tuhší a lepšie ovládateľný, nie však na úkor komfortu. Jazdné vlastnosti pomáha zlepšiť aj uchytenie zadného pomocného rámu ku karosérii pomocou hydraulických puzdier. Vyššia hmotnosť elektromobilu sa teda neprejaví tak negatívne, ako na iných platformách určených pre elektromobily aj „spaľováky“ zároveň.

Koncepty elektromobilov

Kam sa bude vývoj áut Kia uberať, môžete vidieť aj na nových konceptoch. Koncept EV3 je elektrický crossover, ktorý prenesie prvky a technológie zo súčasnej vlajkovej lode Kia EV9 do kompaktnejšej a cenovo dostupnejšej formy. Aj v tomto prípade kládli dizajnéri veľký dôraz na pohodlné a udržateľné cestovanie. Ak sa vám zdá, že tých crossoverov a SUV je už nejako veľa, máme pre vás dobrú správu.

Ďalším konceptom je EV4 – praktický liftback, ktorý s konceptom EV3 zdieľa rovnakú dizajnovú líniu. Oba koncepty pôsobia značne futuristicky, ale nemusia byť od súčasných áut až také vzdialené, ako sa vám zdá. Len sa pozrite na nedávno predstavené SUV Kia EV9. Keby ste ho videli pred takými 10 rokmi, takisto by ste ho považovali iba za nejakú víziu vzdialenej budúcnosti.

Umelá inteligencia priamo v aute

Presne tak, umelá inteligencia (AI) má aj iné využitie ako kreatívny priemysel. Kia sa ju totiž chystá implementovať do svojich služieb a do automobilov. AI vám vyhľadá vhodné autá na predaj, zodpovie otázky pri ich konfigurácii, pomôže pri objednaní skúšobnej jazdy, finalizácii kúpnej zmluvy či vybavovaní poistky. V elektromobiloch vývojári integrujú AI do plánovania trasy – táto funkcia sa bude nazývať E-routing.

Automaticky vám navrhne najlepšiu trasu s ohľadom na úroveň nabitia batérie a potreby jej dobíjania po ceste. Generatívnu AI nájdete čoskoro aj ako súčasť infotainmentu. S vaším autom tak budete komunikovať podobne ako so živým človekom. Ako prvý dostane túto funkciu koncept EV3, a to práve v budúcom roku 2024.

Autá priateľskejšie k životnému prostrediu

A tým nemáme na mysli elektromobily ako autá s nulovými emisiami. V Kia do výrobných procesov zavádzajú aj udržateľné materiály a postupy. Ide napríklad o používanie udržateľných materiálov ako bioplasty alebo koberce z recyklovaných PET fliaš či rybárskych sietí.

Na povrchové úpravy karosérie a ostatných dielov používajú biolaky. Súhrnne sa tieto postupy označujú skratkou CMF podľa hlavných zložiek – colour, material, finish (farba, materiál, povrchová úprava). Pretože ak chceme chrániť životné prostredie, musí byť udržateľná aj výroba a recyklácia áut, nie iba ich prevádzka.

foto: Kia Slovensko