Máme skutočne ďaleko k tomu, aby sme elektrické dodávky vynášali do neba. Podobne ako v prípade bežných elektromobilov, aj u úžitkových modelov poháňaných batériami sa nedá nevidieť ich obmedzený dojazd, pomerne vysoká hmotnosť a bez ohľadu na príkony nabíjačiek „tankovanie“ trvajúce rádovo dlhšie než obyčajná zastávka na čerpacej pumpe. Nehovoriac samozrejme o vysokých cenách odvíjajúcich sa od stále relatívne vysokých nákladov na nákup akumulátorových článkov. Napriek spomínaným handicapom však dokážeme oceniť zaujímavé novinky, ako je tá, ktorú predstavila losangeleská spoločnosť Canoo.

elektrická dodávka Canoo MPDV

Koncentrovaná modularita

Hovoriť v jej prípade o novej dodávke, je však tak trochu nepresné. Namiesto jedného konkrétneho vozidla ide v skutočnosti o rozsiahly rozpracovaný koncept variabilných dodávkových automobilov vychádzajúci zo spoločných modulárnych komponentov. Ich základom je plochá a veľmi nízka platforma so svetlou výškou len 161 mm. Má sendvičovú štruktúru a vo svojich útrobách ukrýva rôzne veľké pakety batérií s kapacitou od 20 do 80 kWh.

K tomuto „energetickému jadru“ sú pripojené nápravy s elektromotormi, pričom maximálny výkon dvojmotorového vozidla je niečo málo cez 200 koní a špička krútiaceho momentu vrcholí hodnotou 320 newtonmetrov. Spomínané šasi môže mať odlišný nielen rázvor, ale meniteľná je tiež dĺžka oboch previsov. Druhou zaujímavosťou je absencia akejkoľvek klasickej pevnej mechanickej väzby s karosériou, teda ak nepočítame skrutky a káblové konektory. Dodávka Canoo totiž dostala systém steering-by-drive, teda doslovne riadenie po drôte, takže by ste tu márne hľadali niečo ako spojovaciu tyč riadenia.

elektrická dodávka Canoo MPDV

Aj s ohľadom na bezpečnosť posádky či okolitej premávky bude iste zaujímavé sledovať, ako bude táto technika pri testovaní a pochopiteľne predovšetkým v praxi spoľahlivá. Ak však bude fungovať bez problémov, umožní konštruktérom veľmi jednoducho meniť pozíciu vodiča či vyrábať pravostranné prevedenie. Rovnako by malo byť pre výrobcu jednoduché postaviť na prianie zákazníka jedno či dvojmotorové prevedenie a tým pádom vytvoriť vozidlo s pohonom 4x2 alebo 4x4.

Podobne modulárne ako základy, má byť tiež horná časť auta. Firma fyzicky predstavila modely MPDV1 a MPDV2 (názov je odvodený od skratky multi-purpose delivery vehicle, teda viacúčelové dodávkové vozidlo) odlišujúce sa napríklad výškou či veľkosťou nákladného priestoru. Prvé ponúka objem 5660 litrov, druhé až 12 740 litrov, v skutočnosti je to však len drobný náznak toho, čo Canoo dokáže. Ak si chcete urobiť detailnejší obrázok, nezabudnite sa pozrieť na priložené video a fotografie v galérii. Z MPDV môže byť obrovská dodávka, expedičný špeciál, pojazdná kaviareň či mobilný butik. Tých obmedzení je skutočne minimum.

elektrická dodávka Canoo MPDV

Ešte o niečo viac než exteriér, zaujme asi vnútro tohto vozidla. Canoo dostalo programovateľný prístrojový panel, obrovské množstvo odkladacích plôch, schránok či boxov určených buď pre prevážaný tovar alebo rozsiahlu výbavu variovanú podľa zamerania konkrétneho auta. Čo sa týka užitočného zaťaženia, to je do istej miery limitované váhou akumulátorov, takže 600 až 900 kg nie je v porovnaní so súčasnými klasickými dodávkami veľa. Na druhej strane je však novinka kalifornskej firmy dostatočne variabilná, aby bolo možné objednať si po nábehu výroby dodávku s výrazne vyššou užitočnou hmotnosťou a dlhším dojazdom, ktorý sa dnes podľa batérií pohybuje od 210 do 370 kilometrov.

Aby bola dodávka Canoo MPDV zaujímavá aj pre potenciálnu klientelu, bude musieť mať zaujímavú cenu. Koľko budú stáť lepšie vybavené veľké modely, zatiaľ nevieme. Základný variant MPDV1 by však mal stáť 33 tisíc dolárov, teda v prepočte približne 27 tisíc eur. Tým však aktivity časom pravdepodobne známejšej firmy nekončia. Canoo má v pláne v dohľadnej dobe predstaviť malý valník, respektíve pickup pripomínajúci nemecké Volkswageny známe ako DOKA teda Doppelkabine Pritschenwagen a okrem iného pripravuje tiež systém autonómneho riadenia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 36 obrázkov