Ford F-150 Raptor bol dlhšiu dobu označovaný za najbrutálnejší sériovo vyrábaný pick-up. Jeho druhá generácia však o tento titul prišla, prekonal ju konkurent menom Ram 1500 TRX. Modrý ovál sa ale nevzdáva. Zo svojho produktu pripravuje ostrejšiu verziu R, ktorá sa vykašle na súčasný 3,5-litrový šesťvalec a vráti sa k veľkému motoru V8.

Riaditeľ americkej automobilky Jim Farley v týchto dňoch zverejnil krátke video, na ktorom drsný model jazdí v sprievode osemvalcového soundtracku po púšti. Jeho tvary často maskujú mraky piesku a prachu. Napriek tomu je vidieť, že po dizajnovej stránke sa toho veľa nezmení. Úpravy sa pravdepodobne budú týkať iba označení či detailov ako sú koncovky výfuku a kolesá.

Podľa uniknutých dokumentov dostane Raptor R špecifické 17-palcové ráfiky obuté do terénnych pneumatík s priemerom 37 palcov. Okrem toho budú súčasťou jeho arzenálu extra kryty v oblasti podvozka, ale tiež špeciálne tlmiče Fox a elektronicky riadený zadný diferenciál. Charakteru nového modelu sa prispôsobia viaceré komponenty podvozka.

Výkon asi presiahne 712 koní

Vďaka zverejneným detailom už poznáme aj identitu pohonnej jednotky. Vrcholný model pick-upu bude mať osemvalec zo špičkového Mustanga s prívlastkom GT500, teda kompresorom prepĺňaný motor Predator so zdvihovým objemom 5,2 litra. Jeho naladenie zostáva otázne. V prípade kupé dosahuje 567 kW (771 k), Raptor R asi príde so slabšou verziou. No takmer určite prekoná hodnotu 523 kW (712 k) charakterizujúcu jeho hlavného súpera.

Je viac-menej isté, že Ford sa konkurenta značky Ram pokúsi prekonať aj v rámci dynamických parametrov. Presné čísla asi zverejní až počas premiéry ašpiranta na titul kráľa terénnych pick-upov. Publikovanie upútavky naznačuje, že na ňu nebudeme čakať dlho.