Z diaľky vyzerá ako bežný kolesový bager, v skutočnosti je však JCB Pothole Pro pozoruhodný nový stroj, ktorý by mohol významne urýchliť opravy výmoľov na cestách. Ako presne? Asi viac než slová vám povie priložené video, takže si poďme len telegraficky prebehnúť pár základných údajov.

Novinka britskej firmy je postavená na podvozku s riadením všetkých štyroch kolies, má spätnú kameru, osvetlenie LED, vyhrievané sedadlo, online telematiku, po ceste sa dokáže pohybovať maximálnou rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu a jeho najdôležitejšie nástroje zďaleka nevyzerajú na to, čo v skutočnosti dokážu.

JCB

Tri stroje v jednom

Ten prvý pôsobí ako nenápadná krabička, ukrýva však výkonnú frézu, ktorej JCB z nejakého dôvodu hovorí hoblík. Samotná frézovacia hlava uložená na konzole s bočným posuvom má šírku 600 milimetrov, je spriahnutá s automatickou niveláciou stroja a do poškodeného povrchu sa dokáže zahryznúť vďaka hydraulike. 

Okraje vyfrézovanej plochy stroj následne oseká pomocou odolného dláta so šírkou 590 milimetrov pripevneného na výložníku, ku ktorému je pripojená tiež čistiaca kefa. Jej šírka je 1200 milimetrov a asistuje je systém kropenia vodou, aby sa pri čistení povrchu za JCB príliš neprášilo. Vyfrézovaný materiál sa ukladá do zásobníka a následne putuje na recykláciu, aby sa ním lepili ďalšie diery.

JCB

JCB tvrdí, že celá operácia trvá v priemere len osem minút, aj keď určite záleží na veľkosti výmoľa i jeho hĺbke. Denne by mal byť Pothole Pro schopný opraviť týmto spôsobom povrch s rozlohou až 250 metrov štvorcových, pričom výrobca stihol vypočítať i náklady. So započítaním ceny stroja, práce i materiálu by mala podľa JCB stáť oprava jedného metra štvorcového len 34 eur.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: JCB