EÚ zrušila povolenia pre Ukrajincov, nepotrebujú ich

V uplynulom období badať citeľný nárast počtu prepráv ukrajinských dopravných firiem v rámci krajín EÚ. „Ten umožnilo uvoľnenie pravidiel a podmienok pre ukrajinských dopravcov po začatí vojenskej agresie Ruska voči nášmu susedovi. Ukrajinskí dopravcovia však vďaka tomu, že nie sú z členskej krajiny EÚ, nemusia spĺňať mnohé prísne harmonizované podmienky ako dopravcovia z EÚ. Súčasná situácia tak nahráva nerovnosti na trhu a zvýhodňovaniu zahraničných dopravcov,“ popisuje zruženie ČESMAD Slovakia.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) odkázala, že je pripravená podporiť poľských autodopravcov blokádou na Slovensku. „Poľskí dopravcovia blokujú svoje hranice, pretože majú ten istý problém ako naši dopravcovia,“ uvádza UNAS v oficiálnom stanovisku zverejnenom na Facebooku s tým, že ukrajinskí dopravcovia vraj poškodzujú slovenský trh a slovenská kamiónová doprava je vraj „na kolenách“.

Združeniu sa nepáči, že ukrajinskí dopravcovia nepotrebujú povolenia, a takto majú brať tým slovenským ich prácu.

Ak nedôjde k riešeniu v UNAS hovoria, že sú pripravení „okamžite podporiť na hraniciach poľských dopravcov a UNAS zablokuje zo slovenskej strany  hraničný prechod pre ukrajinských dopravcov“.

Riešenie dopravnej situácie na hranici Slovenska a Ukrajiny pristane na stole novému riaditeľovi dopravnej polície, ktorým sa stal Rastislav Polakovič po tom, čo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok dočasne ustanovil do funkcie policajného prezidenta Ľubomíra Soláka, a to práve namiesto Polakoviča, píše denník Sme. Už cez víkend sa kolóny kamiónov vytvárali pred hraničným priechodom Vyšné Nemecké.

Zdroj: Sme.sk, TASR, HN, CESMAD, UNAS, HN2

Foto: Pluska