Asi vám nemusíme zvlášť pripomínať, že zimné podmienky sú mnohokrát také náročné, že sa bez kvalitných pneumatík môžeme aj pri teplotách hlboko pod nulou poriadne zapotiť. A obzvlášť to platí pre profesionálnych vodičov, ktorí denne najazdia stovky až tisíce kilometrov. 

V takých prípadoch kvalitu už určite oceníte, čím sa dostávame k novej ponuke spoločnosti Michelin. Tá nedávno predstavila nový rad zimných pneumatík pre nákladné vozidlá s názvom X Multi Grip. Čím by mal byť zaujímavý? Oficiálna tlačová správa hovorí, že svojim dôrazom na maximálnu bezpečnosť a zaručením mobility aj v extrémnych zimných podmienkach. Inak povedané, výborná priľnavosť by týmto gumám nemala chýbať ani na cestách pokrytých snehom, snehovou kašou či na mokrom povrchu. Ako naznačuje i symbol 3PMSF (teda Three-Peak Mountain Snowflake).

Michelin

Nový dezén s technológiou nazvanou Michelin Regenion využíva lamely s takzvanou samoregeneračnou schopnosťou. Práve tá by mala zaručiť vynikajúcu priľnavosť pneumatiky počas celej jej životnosti. Výrobca dokonca tvrdí, že ak budete mať prakticky zjazdenú pneumatiku s hĺbkou dezénu len 5 milimetrov, jej záber na snehu bude v porovnaní s bežnými gumami státe o 50 percent lepší a schopnosť brzdiť na snehu o 20 percent vyššia. A s dvojmilimetrovým dezénom budete mať oproti starým typom pneu naďalej o 20 percent vyššiu bočnú priľnavosť.

Ako sme už spomenuli, novinka má v zime vynikať dobrou priľnavosťou bez ohľadu na podmienky. Mala by vás preto podržať na ľade, snehu (čerstvom, ujazdenom i kašovitom) ako aj na mokrých cestách.

Michelin

Vylepšená priľnavosť a tým pádom i záruka výborných jazdných vlastností pneumatík Michelin X Multi Grip ešte neznamená, že by ich dezén nemal nič vydržať. Kilometrový výkon má novinka dokonca o viac ako 10 percent vyšší v prípade pneumatík na riadenej náprave a o viacej ako 30 percent vyšší, ak budeme hovoriť o hnanej náprave. A výrobca samozrejme myslel aj na možnosť gumy prerezať, respektíve nechať ich protektorovať, čo ešte viac predĺži ich životnosť a pomôže znížiť náklady na kilometer jazdy.

Vyšší kilometrový výkon, nižší valivý odpor i spotreba

Ako sme už uviedli, novinka má v porovnaní so starším typom pneumatiky znížený valivý odpor o desať percent. To v prípade ťahača s pneumatikami 385/65 R22.5 Michelin X Multi Grip Z a 315/80 R22.5 Michelin X Multi Grip môže znamenať zníženie spotreby v priemere o 0,6 litra nafty na 100 km. Asi mám nemusíme pripomínať, že aj vďaka tomu môžete na cestách ušetriť.

Rozmery dostupné od 1. júla 2021:
- riadená náprava: Michelin X Multi Grip Z 385/65 R22.5 a Michelin X Multi Grip Z 385/55 R22.5
- hnaná náprava: Michelin X Multi Grip D 315/80 R22.5 a Michelin X Multi Grip D 315/70 R22.5

Rozmery dostupné od 1. júla 2022:
- riadená náprava: Michelin X Multi Grip Z 315/80 R22,5, Michelin X Multi Grip Z 315/70 R22.5 a Michelin X Multi Grip Z 295/80 R22.5
- hnaná náprava: Michelin X Multi Grip D 295/80 R22.5

zdroj: Michelin