Pokiaľ jazdíte bez známky od začiatku roka až do dnes (5. septembra), tak by ste teoreticky mohli dostať pokutu až vo výške 65 100 eur. Šialené? Áno. Po novom budete môcť dostať pokutu vo výške 150 eur len raz za mesiac.

Okrem zníženia sadzby počíta novela aj s upravenou periodicitou pokutovania. Podľa dnešného zákona by ste mali dostať pokutu za každý jeden deň, keď budete jazdiť bez známky. Pokiaľ jazdíte bez známky od začiatku roka až do dnes (5. septembra), tak by ste teoreticky mohli dostať pokutu až vo výške 65 100 eur. Šialené? Áno. Po novom budete môcť dostať pokutu vo výške 150 eur len raz za mesiac. Ako poznamenal náš čitateľ, návrh dokonca počíta aj len so 100 € pokutou v prípade, že ju vinník zaplatí do 10 dní a medzičasom má kúpenú diaľničnú známku.

Pokuty si príliš vysoké

Podľa súčasného zákona sú pokuty nesmierne vysoké. Zákon má však paradoxne platiť aj retroaktívne. To znamená, že vodiči, ktorí dostali alebo dostanú do účinnosti novely pokutu, budú musieť zaplatiť len jednu. Zvyšné sa im odpustia. Likvidačné pokuty za diaľničné známky, kvôli zle nastavenému zákonu teda nehrozia.

Navyše, novela zákona myslí aj na zábudlivcov. Ten, kto dostane pokutu a v danom roku zhreší druhýkrát, sa dokáže vyhnúť ďalšej sankcii len tým, že si kúpi ročnú diaľničnú známku.


Zdroj: teraz