Volvo ide na plné obrátky a v modelovom rade FH robí poriadny vietor. Okrem stradičných verzií totiž predstavilo aj optimalizované modely FH Aero. Ako už názov predpovedá, ide predovšetkým o ich lepšiu aerodynamiku a s ňou súvisiace prínosy pre komfortnejšiu a úspornejšiu jazdu. A keďže v diaľkovej doprave sa počíta doslova každý ušetrený gram energie, príchod verzie FH Aero má význam.

Aj keď má 780 koní, dobrá aerodynamika príde z hľadiska spotreby vhod.

Na dĺžke záleží

Aby mali dizajnéri viac miesta na realizáciu optimalizačných zásahov, museli predĺžiť prednú časť kabíny o celých 24 cm. Vďaka tomu dosiahli jej lepšie obtekanie vzduchom, čo sa má podľa Volva prejaviť nižšou spotrebou, dlhším dojazdom, väčším tichom v kabíne a vyššou stabilitou pri bočnom vetre a rýchlej jazde po rýchlostných komunikáciách. K lepšej aerodynamike prispievajú aj aktívne kamery namiesto vonkajších spätných zrkadiel. Podľa výrobcu zlepšujú viditeľnosť dozadu najmä pri daždi, v tme a pri cúvaní sa automaticky natáčajú tak, aby mal vodič náves vždy v dohľade.

Hneď na začiatku Volvo predstavilo štyri verzie radu FH Aero. Základom je štandardné FH Aero, okrem neho však prichádza aj elektrické FH Aero Electric, FH Aero na stlačený zemný plyn a vlajková loď FH16 Aero, ktorá je vďaka výkonu 780 koní najvýkonnejším ťahačom v segmente. Všetky verzie automobilka uvedie na trh v priebehu rokov 2024 a 2025.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

zdroj: Volvo Trucks