Severoamerická spoločnosť Vermeer je známa výrobou samohybných vŕtacích súprav, mobilných vákuových rýpadiel, štiepkovačov, kombajnov na ťažbu solí a minerálov, kompaktných kĺbových či šmykom riadených nakladačov, ale tiež poľnohospodárskou technikou, v ktorej vyniká predovšetkým jej samohybný balíkovač ZR5-1200.

Táto hračka poháňaná 200-koňovým motorom Cummins dokáže zo slamy či sena vytvoriť okrúhle balíky s hmotnosťou až 1090 kg. Asi uznáte, že premiestňovať ich manuálne by bolo dosť nepohodlné a náročné, ani s bežným traktorom a prednou vidlicou ale túto prácu veľmi neurýchlite. Postupne musíte prejsť celé pole a po jednom balíku ich podľa potreby premiestniť na nejaké konkrétne miesto. Čo s tým?

Vermeer Bale Hawk

Jastrab na balíky

Podľa firmy Vermeer je riešením robotický manipulátor nazvaný Bale Hawk, čo by sme mohli voľne preložiť ako jastrab na balíky alebo skrátka lovec balíkov. Zatiaľ je to len funkčný prototyp, ktorý na fotografiách môže vyzerať dosť zvláštne. Jeho dizajn pripomína zbytky pásového vozidla s náhodne vyčnievajúcimi súčiastkami, v skutočnosti však zvláda svoju prácu až pozoruhodne efektívne.

Ak chcete dôkaz pustite si priložené video. Je na ňom vidieť, že aj samotný stroj sa pohybuje na pásovom podvozku, zatiaľ čo ďalšie štyri prídavné pásy na ráme ovládanom hydraulikou slúžia na rýchle naloženie samotných balíkov. Pri jednej jazde odvezie hneď tri kusy, pričom o ich vyhľadanie sa stará pokročilá elektronika.

Vermeer Bale Hawk

Bale Hawk sa po poli pohybuje autonómne vďaka senzorom, kamerám a lidaru Velodyne, v tejto chvíli však netušíme, čo ho poháňa. Alternatívou sú elektromotory s akumulátormi, hádame ale, že v tomto prípade je pod žltou kapotou momentálne stále o niečo praktickejší vznetový motor spaľujúci naftu. Zaujíma vás termín uvedenia na trh? Nás tiež, Vermeer ale žiadny konkrétny dátum neuviedol. Ak sa tak stane, určite vám ho prezradíme.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Vermeer