Meno tejto tak trochu neforemnej krabice na malých kolieskach možno nie je veľmi nápadité či zaujímavé, tvorcovia ju nazvali Autonomous Weeder, teda samočinná plečka. V skutočnosti ale ide o špičkové robotické zariadenie, pravdepodobne najlepšie svojho druhu, ktoré je schopné pracovať prakticky nonstop, podávať ohromné výkony a obhospodarovať akúkoľvek pôdu tým najšetrnejším možným spôsobom.

Jej výrobca, americká firma Carbon Robotics, síce existuje len tri roky, vo svojom odbore však nie je žiadnym nováčikom. Tento konkrétny model je už treťou generáciou stroja tohto typu a zákazníci evidentne dokážu oceniť jeho kvality. Spoločnosť so sídlom v Seattli hlási pre tento rok vypredané a ďalšie vozidlá môže dodať zákazníkom až v roku 2022.

Terminátor

Základom mobilného robota s rázvorom 2794 mm a šírkou stopy 2032 mm je radový štvorvalec Cummins QSF2.8. Ako signalizuje jeho kódové označenie, má objem 2,8 litra, produkuje 75 koní pri 2500 otáčkach za minútu a maximálny krútiaci moment 300 newtonmetrov pri 1600 ot./min.

Preplňovaná dieselová pohonná jednotka je spriahnutá s riadiacou elektronikou, ktorá prenáša výkon na kolesá prostredníctvom štyroch samostatne ovládaných hydro-motorov, pričom Weeder s hmotnosťou 4,3 tony berie energiu z nádrže na 284 litrov nafty a dokáže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 8 kilometrov za hodinu.

Terminátor

Na poli sa orientuje pomocou kamier a niekoľkých lidarov, teda diaľkového merania vzdialenosti na základe výpočtu doby šírenia pulzu laserového lúča, ktorý sa odráža od okolitého povrchu a predmetov. Zároveň si pomáha družicovým satelitným navádzaním GPS s presnosťou na menej než 15 centimetrov.

Ide to aj bez chémie

Čo sa týka likvidácie samotnej buriny, stroj dostal osem priemyselných CO2 laserov s výkonom 150 wattov, ktoré sa bežne používajú na gravírovanie či rezanie materiálov ako je koža, plast, textil, keramika či plexisklo. Weeder si najskôr osvieti dané miesto, preskúma ho až dvanástimi kamerami a pomocou softwaru schopného učiť sa roztriedi jednotlivé rastliny. Tie pestované ignoruje, burinu s presnosťou na 3 milimetre doslovne vypáli s kadenciou 20 pulzov za sekundu.

Terminátor

Nežiadúce rastliny pritom nevypaľuje kompletne, ale zameriava sa len na ich meristém, teda delivé pletivo v rastovom vrchole, inak povedané – srdiečko. Pochopiteľne vegetatívne orgány rastlín (teda napríklad korene) laser nezlikviduje, pravidelným hliadkovaním a ošetrovaním však významne obmedzí ich rast, ak ich nezničí úplne.

Asi nemusíme zvlášť pripomínať, že Carbon Robotics má šancu dramatickým spôsobom znížiť používanie herbicídov a ďalších chemikálií, Weeder naviac žiadnym spôsobom neovplyvňuje pôdne baktérie a je neporovnateľne menej invazívny než klasické mechanické plečky. Denne pritom zvládne vyplieť 6 až 8 hektárov.

Terminátor

Jeho masívnejšiemu rozšíreniu momentálne bránia obmedzené výrobné kapacity firmy a zanedbateľná určite nie je ani cena. Zakladateľ spoločnosti Paul Mikesell oficiálnu čiastku nutnú na nákup robotického stroja zatiaľ neprezradil, naznačil ale, že vychádza na stovky tisíc dolárov.

Zjavne sa však niektorým americkým farmárom táto investícia už vyplatí. Vďaka Weederu sú potom schopní ušetriť na nákupoch postrekov a môžu obmedziť nasadenie inej mechanizácie či manuálnu prácu námezdných zamestnancov, ktorých je v niektorých častiach USA nedostatok. Naviac v prípade, že farmári skutočne nebudú musieť používať ďalšie chemické prostriedky, budú mať nárok označovať svoje produkty nálepkou „organické“.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 7 obrázkov