robotizácia poľnohospodárstva

Ak vás táto téma zaujíma, stojí za to sa pozrieť napríklad na prácu spoločnosti ASI (Autonomous Solutions, Inc.), ktorá má svoje vývojové a testovacie centrum v štáte Utah, asi 130 kilometrov severne od mesta Salt Lake City. Firma existuje od roku 2000 a hlavnou náplňou jej práce je automatizácia v ťažobnom, poľnohospodárskom, lesnom ale i automobilovom sektore.

Automaticky a diaľkovo

Okrem iného má na svojom konte i systém riadenia robotických vozidiel nazvaný Mobius, ktorý bol vyvinutý pre priemyslové podniky, ale svoje uplatnenie našiel aj v agronómii. Jeho úlohou je pomocou pokročilých algoritmov vypočítať čo najefektívnejšie vzory pokrytia polí, pričom mu stačí zadať presný počet poľnohospodárskych strojov a ich základné parametre. 

Program je následne schopný určiť ešte aj polomer otáčania jazdných súprav tak, aby bol ich pohyb a využitie čo najefektívnejšie, samozrejme pri zachovaní čo najvyššej produktivity. Nehovoriac o tom, že systém dokáže synchronizovať prácu viacerých strojov na jednom poli a súčasne koordinovať, viesť a kontrolovať techniku na iných poliach s odlišnými parametrami. Chcete vidieť, ako to vyzerá? Pozrite sa na krátke video.

zdroj: ASI

Nič nie je také dobré a drahé, aby to nemohlo byť ešte lepšie a drahšie

V druhej časti našej krátkej exkurzie do sveta poľnohospodárskej techniky sa pozrieme na traktory. Ak k nim máte blížko, alebo vás proste fascinujú úžasné moderné stroje na obrábanie pôdy, nasledujúce video bude práve pre vás. Podľa YouTube kanálu Down On The Farm, ktoré je autorom zostrihu, obsahuje rebríček päticu najdrahších traktorov na svete s tak sofistikovanými systémami, že vodičom nemeckých luxusných áut v „plnej palbe“ môže padnúť sánka.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov