Ak poznáte produkty spoločnosti John Deere len povrchne, dovoľte nám najprv v rýchlosti zorientovať vás v produktovom portfóliu najväčších a najvýkonnejších traktorov tejto značky. Všetky vrcholné stroje tejto firmy patria do modelového radu 9 a nasledujúce písmená vám prezradia základný typ konštrukcie. Verzie 9R sú klasické kolesové traktory, označenie 9RT patrí dvojpásovým vozidlám a kód 9RX je vyhradený štvorpásovým traktorom.

Výlučne radové šesťvalce

Spoločným menovateľom všetkých týchto modelov sú preplňované radové šesťvalce, 18-stupňová automatická prevodovka PowerShift, maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená na 40 kilometrov za hodinu a pohotovostná hmotnosť v rozmedzí od 20 582 do 25 546 kg. Aby tieto vozidlá prenášali silu svojich pohonných jednotiek na pôdu čo najefektívnejšie, John Deere dovoľuje zvýšiť ich pohotovostnú hmotnosť pomocou prídavnej záťaže až na 30,4 tony.

John Deere

S výnimkou dvoch na úvod spomínaných traktorov s číslovkou 640 sú všetky stroje modelového roku 2022 osadené novým preplňovaným vznetovým motorom s objemom 13,6 litra, ktorý si John Deere vyrába vo vlastnej réžii a nahradzuje predchádzajúcu radovú šestku s objemom 13,5 litra. Novinka má vo všetkých prevedeniach vyšší výkon, efektívnejšie hospodárenie s palivom a podľa výrobcu je o neskutočných 50 percent tichšia.

Jej výkony sa pohybujú od 390 do 590 koní a ak budete chcieť vedieť výkon konkrétneho traktora, stačí sa pozrieť na jeho označenie. Inak povedané, napríklad 9RX 490 znamená, že máte pred sebou štvorpásový John Deere s výkonom 490 koní. To sú každopádne nominálne výkony, tie maximálne sú samozrejme o niečo vyššie, aby sme vás však zbytočne nezahltili kvantami čísel, všetky dôležité hodnoty k jednotlivým traktorom nájdete v prehľadnej tabuľke. K nej sa patrí ešte dodať, že krútiaci moment menšieho šesťvalca sa pohybuje od 1800 do 2723 newtonmetrov, zakaždým pri 1600 ot./min., kým menovitý výkon je udávaný pro 2100 otáčkach za minútu.

John Deere

John Deere

Presný objem väčšieho motora Cummins X15 je 14,9 litra, produkuje 640 koní pri identických 2100 ot./min. a 2890 newtonmetrov. Táto pohonná jednotka potom dokáže krátkodobo odovzdať prevodovke až 691 koní. Len pre zaujímavosť, uvedené stáda mechanických koní sa kŕmia z nádrží s objemom od 1324 do 1514 litrov.

Nonstop online

Okrem väčšej porcie sily na kolesách a pásoch ponúkajú modernizované traktory okrem iného aj vylepšenú kontrolu nad jeho pracovným nasadením. Súčasťou štandardnej výbavy sa stali prijímač StarFire 6000 integrovaný do strechy kabíny, v interiéri obsluha nájde veľký displej informačného a ovládacieho systému CommandCenter 4600 a nechýba ani štandardizované komunikačné rozhranie s pripojeným zariadením AEF Isobus alebo automatické navádzanie AutoTrac, ktoré patrí k technológiám precízneho poľnohospodárstva.

John Deere

Za príplatok 1500 eur John Deere ponúka kompletný balíček ďalších nástrojov uľahčujúcich prácu vodiča. K dispozícii môže mať systém pasívneho navádzania náradia a automatického otáčania, zdieľanie komplexne zbieraných dát z poľa alebo takzvaný MachineSync, ktorý pomáha s koordináciou dvoch či viacerých strojov na jednom poli napríklad tým, že dokáže synchronizovať rýchlosť kombajnu s traktorom pri vyprázdňovaní zásobníka s obilím. Podobne chytrý je tiež AutoPath, ktorý automaticky vytvára vodiace línie poľa zo skutočne vysadených riadkov, čím eliminuje poškodenie rastlín.

Prepracované traktory dostali tiež upravenú kabínu, v ktorej je teraz viac miesta i odkladacích priestorov, väčší počet pripojení USB a interiér je možné za príplatok vybaviť napríklad 6,5-palcovou dotykovou obrazovkou so satelitným rádiom, audiosystémom 6.1 a rozhraním Apple Carplay. John Deere popisuje vynovené kabíny ako komfortné zóny a asi mu musíme dať za pravdu. Vrcholné verzie majú napríklad aktívne odpružené, vyhrievané i odvetrávané sedadlo čalúnené kožou a nechýba mu dokonca ani masážna funkcia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 24 obrázkov