O autonómnych osobných automobiloch počúvame v ostatných rokoch na dennej báze, obdobné technológie však môžu nájsť uplatnenie aj v ďalších sektoroch. Dobrý kandidát je poľnohospodárstvo. Myslí si to americká spoločnosť John Deere, ktorá chce čoskoro začať vyrábať plne samostatný traktor 8R. Ohlásila to na technologickom veľtrhu CES.

Svetoznámy producent hospodárskych strojov na tejto výstave prezentoval autonómny prototyp už v roku 2019. Odvtedy prešlo vozidlo viacerými úpravami a momentálne je pripravené na nasadenie do sériovej produkcie. Na rozdiel od dnes dostupných čiastočne samostatných konkurentov nevyžaduje mapu s navolenou trasou a vie rýchlo reagovať na prekážky či zmeny podmienok.

GPS plus šesť párov kamier

Deere 8R využíva na svoju orientáciu primárne systém GPS, vďaka ktorému dokáže zvoliť optimálnu trasu s presnosťou na asi 2,5 centimetra. Traktor má okrem toho šesť stereokamier pokrývajúcich 360-stupňový rádius. Tri páry elektronických očí skenujú okolie z vrchnej časti kabíny, ďalšie tri sú umiestnené vpredu a sledujú terén či plodinu.

Zozbierané dáta spracúva umelá inteligencia, ktorej základom je neurálna sieť vyhodnocujúca pixely každých 100 milisekúnd. John Deere ju má už niekoľko rokov trénovať a cibriť jej schopnosti rozoznávania okolia. Cenu traktora vybaveného pokrokovými technológiami zatiaľ nepoznáme, no nepochybne nebude nízka. Okrem priameho predaja preto firma zvažuje aj možnosť ponúknutia modelu Deere 8R na prenájom.

Z dlhodobého hľadiska sa môže investícia do tejto techniky vyplatiť. Farmy budú totiž na niektoré činnosti potrebovať menej zamestnancov, keďže traktor možno ovládať cez smartfónovú aplikáciu. Stačí zadať želanú oblasť aktivity. Jeden človek by tak mohol bezpečne zvládnuť obsluhu viacerých strojov naraz, čo zníži mzdové nároky poľnohospodára.

Zdroj: John Deere