Kolaps MHD
V pondelok ráno (29. 9. 2025) nemohli vypraviť až 16 autobusov, čo predstavuje približne tretinu vozového parku. V praxi to znamenalo, že mnohé linky MHD v Trenčíne nevyrazili podľa cestovného poriadku. Ľudia sa nedostali do práce či do školy a doprava v meste skolabovala.
Náhradné vozidlá majú limity
Dopravca reagoval okamžite. Do Trenčína stiahol autobusy z prevádzok v Nitre a Prievidzi, aby aspoň čiastočne zabezpečil premávku. Dopoludnia jazdili len najvyťaženejšie linky, popoludní sa podarilo prevádzku rozšíriť. Náhradné autobusy majú svoje limity – nie všetky sú nízkopodlažné, chýbajú im informačné tabule, elektronické označovanie zastávok či online sledovanie. V niektorých vozidlách nemohli predávať cestovné lístky, preto boli jazdy zadarmo.
Škody až 400-tisíc EUR
Krádež katalyzátorov predstavuje nielen organizačný chaos, ale aj obrovskú finančnú stratu. Odhady hovoria o škodách od 250-tisíc do 300-tisíc EUR, pričom dopravca vyčíslil škodu až na 400-tisíc EUR.
Týždeň mimo prevádzky
Náhradné diely už objednali a oslovili všetkých dostupných dodávateľov a servisných partnerov. Návrat všetkých poškodených autobusov do premávky odhadujú približne o týždeň (6. 10. 2025).
Obrázok na titulku nie je reálna fotografia, ale počítačom vytvorená ilustrácia.