Snahy politikov obmedziť automobilovú dopravu v centrách niektorých veľkých európskych miest či zákaz vjazdu starších vozidiel od konkrétnej emisnej normy nie sú žiadnou novinkou. Asi najďalej však v tomto smere ide členka Socialistickej strany a starostka Paríža Anne Hidalgo, pred ktorou neobstoja ani elektromobily.

K jej najnovším počinom patrí prakticky plošné zavedenie rýchlostného limitu 30 kilometrov za hodinu. Nové nariadenie, ktoré začne platiť 30. augusta, „má zvýšiť bezpečnosť chodcov a cyklistov, obmedziť hluk dopravy“ a nadväzuje na doterajšiu tridsiatku, ktorá bola už dávnejšie zavedená na 60 percentách všetkých parížskych komunikácií.

tridsiatka

Výnimky budú prípustné len v rámci niektorých vybraných mestských bulvárov, hlavných ťahov a nevzťahuje sa ani na mestský okruh Périphérique.

Socialistický raj

Ešte „lepšie“ je, že súčasťou tohto balíčka bude tiež odstránenie 60 až 140 tisíc parkovací miest a za parkovanie budú musieť po novom platiť aj majitelia skútrov či motocyklov. Otázkou však je, ako dlho. Paríž má skutočne v pláne zlikvidovať akúkoľvek formu individuálnej automobilovej dopravy. Výnimku by mali mať len rezidenti alebo MHD, a aj to len v prípade, že vozidlá budú poháňané inými než spaľovacími motormi. Mesto na Seine totiž vážne počíta len s pohybom po vlastných nohách a na bicykloch.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

zdroj: Paris.fr