Za diaľnice platí veľa vozidiel inak ako doposiaľ

V polovici marca Národná diaľničná spoločnosť spustila na Slovensku EETS. Po prvom mesiaci prevádzky prostredníctvom platí mýto - za využitie spoplatnených úsekov diaľnic a iných ciest - prostredníctvom nových poskytovateľov takmer každé piate vozidlo (z tých, na ktoré sa vzťahuje povinnosť mýto hradiť...)

Podľa diaľničiarov záujem o európske mýto v prvých dňoch predbehol aj najoptimistickejšie predpoklady. „Spustenie EETS konečne prinieslo konkurenciu na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty. Dopravcovia majú možnosť rozhodnúť sa prostredníctvom koho chcú platiť mýto. Akreditované medzinárodné spoločnosti preto o svojich zákazníkov bojujú pridanými benefitmi a ďalšími výhodami,“ podotkol Peter Braška, riaditeľ úseku spoplatnenia a IT Národnej diaľničnej spoločnosti.

Z celkového objemu mýta, ktoré sa vybralo prostredníctvom EETS, až štvrtina pripadá na domácich dopravcov. Zvyšných 75 percent uhradili zahraniční zákazníci. Predovšetkým z Poľska (19 %), Česka (14%), Rumunska (14 %) a Nemecka (13,5%).

V súčasnosti na Slovensku poskytujú službu EETS štyri medzinárodné spoločnosti, ktoré prešli akreditáciou: Taliansky Telepass, nemecký Toll4Europe a české spoločnosti Eurowag a ITIS.

Zdroj: NDS