Vyše 4-km úsek ušetrí motoristom niekoľko minút. No šetriť bude hlavne prešovské cesty v meste. O koľko áut bude v meste podľa analytikov menej?

Ako pomohol juhozápadný obchvat?

Tretie najväčšie mesto na Slovensku už vyše roka motoristi obchádzajú z juhozápadu. Prešovská D1 v značnej miere odľahčila mesto od tranzitnej dopravy, v priemere úsekom D1 Prešov, západ – Prešov, juh prejde približne 12.000 áut denne. Maximum namerali koncom augusta intenzita dopravy stúpla až na 20.000 vozidiel za 24 hodín. Dopravu aj na tomto úseku čoskoro zintenzívni otvorenie prvej etapy severného obchvatu. Prešovčanov odbremení od áut v meste ešte viac.

Čo prinesie prvá etapa severného obchvatu?

Úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa plánujú odovzdať motoristom v lete tohto roka. Motoristom idúcim zo severu na západ alebo opačne ušetrí zhruba 10 minút jazdy v závislosti od dopravnej situácie v meste Prešov. Ešte v prvom roku prevádzky odhadujú priemernú dennú intenzitu dopravy na zhruba 12.000 vozidiel. Druhá metropola východného Slovenska tak bude odbremenená o ďalšie tisícky áut. Dlhodobé prognózy sú ešte priaznivejšie v prospech Prešovčanov, v desaťročnom horizonte očakávame intenzitu zhruba 21.000 áut denne. Skokový nárast z roku otvorenia na prvé desaťročie prevádzky nám analýzy ukázali preto, lebo v tom čase sa už počíta aj s prevádzkou druhej etapy, ktorá významne zvýši dopravnú intenzitu aj na prvej etape úseku.

Ako pomôže druhá etapa?

Pri úseku R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa aktuálne prebieha verejné obstarávanie.  Úsek bude mať dĺžku 10,2 km a motoristom idúcim z východu na západ alebo opačne spoločne s I. etapou ušetrí do 10 minút cestovania, v dopravných špičkách aj viac. V roku spustenia úseku do prevádzky očakávajú priemernú dennú intenzitu dopravy približne na úrovni 12.500 áut. Zhruba v desaťročnom horizonte po otvorení intenzita stúpne na zhruba 14.000 vozidiel za 24 hodín.

zdoj: NDS.sk
foto: cz.depositphotos.com