Čo sa bude diať prepúšťaní a podarí sa Zetoru ustáť súčasnú situáciu? Brnenská priemyselná firma sa podľa oficiálneho vyjadrenia "pripravuje na výrobu vyspelejších modelov traktorov s vyššou pridanou hodnotou". Na podrobnosti si nateraz musíme počkať.

"Cieľom zmeny smerovania firmy je získať pevnú pozíciu na najnáročnejších trhoch v Európe," odkázala firma.

Už teraz pritom Zetor ohlasuje aj potrebu prijať nových zamestnancov, no stane sa tak až neskôr. "Ďalší nábor zamestnancov je naplánovaný na druhú polovicu roka 2025 a predovšetkým potom v roku 2026," dodal Zetor.

V tejto súvislosti patrí nový traktor Zetor k očakávaným novinkám na trhu. Výrobca avizoval jeho príchod už dlho dopredu. Má vraj predstavovať zlom v ovládaní traktorov počas výkonu práce. Novinku Zetor ukázal nedávno na výstave Techagro v Brne. Výrobca prezradil, že ju chce poslať do sériovej výroby už v roku 2025. Traktora má umožniť aj satelitné ovládanie a schopnosť jazdiť bez vodiča.

Zetor čaká veľké prepúšťanie

Vyhodení zamestnanci Zetoru dostanú odstupné nad rámec zákonných povinností a česká strana sľubuje, že ich podporí pri hľadaní novej práce a sprostredkovaní pracovných možností v rámci druhého najväčšieho českého mesta.

Odbory sú z prepúšťania podľa medializovaných informácií sklamané, a to najmä v prípade zamestnancov, ktorí pre Zetor pracovali dlhé desiatky rokov, pričom je neopustili ani v časoch, ktoré boli pre firmu náročné. Tá ich teraz vo viacerých prípadoch prepustí vtedy, keď sú tesne pred dovršením dôchodkového veku.

Zetor sa snaži optimalizovať výdavky a chce zostať konkurencieschopnou firmou. Jeho legandárnym traktorom sa v poslednej dobe finančne nedarí. V uplynulých rokoch klesol spoločnosti predaj, čiže v dôsledku toho vygenerovala aj menej tržieb.

Prioritou sa tak pre Zetor stalo znižovanie nákladov a snaha zvyšovať pracovnú efektivitu. Výrazne okresali aj výrobnú a skladovú časť podniku – je o 50 percent menšia. Napokon, ani znižovanie zamestnaneckých stavov nie je pre Zetor ničím novým. Ešte pred 10 rokmi mala firma takmer 800 kolegov. Po najbližšej vlne prepúšťania to nebude ani 150 zamestnancov.

Zdroj: Aktuality.sk / zetor.cz