Konkurenčný boj v segmente výroby traktorov a pomocných mechanizmov nepoľavuje, naopak, v dôsledku producentov z Ázie sa vyostruje a tak musia tradiční európski konkurenti hľadať cesty zvyšovania efektivity. Zetor Tractors je na tom rovnako a ako uvádza agentúra ČTK, výrobcovi traktorov z Brna v poslednom desaťročí neustále klesajú tržby, aj počty predaných traktorov. Prišiel preto čas na veľké reštrukturalizačné zmeny. V rámci nových opatrení sa vedenie Zetor Tractors snaží medziročne znížiť náklady o 200 mil. Kč.

Viac ako polovica ľudí musí odísť

„Dosahujeme znižovanie nákladov zvyšovaním efektivity práce robotníkov, aj technicko-hospodárskych zamestnancov, digitalizáciou, úsporami v spotrebe energií a predovšetkým značným zmenšovaním výrobných a skladových priestorov závodu. Tie sa podarilo zmenšiť o päťdesiat percent,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Róbert Harman. V roku 2023 Zetor oznámil, že ukončí výrobu vlastných motorov aj prevodoviek, v Brne si však ponechá vývoj, marketing, obchod, aj montáž traktorov pre európske a americké trhy. V súvislosti s tým však ku koncu júla 2024 prepustí 160 ľudí, čo je viac ako polovica zo súčasných 300 zamestnancov. „Zamestnanci okrem zákonného odstupného dostanú aj zvýšené odstupné podľa kolektívnej zmluvy. Poskytneme im poradenstvo pri hľadaní zamestnania, vypracovaní životopisu a zorganizujeme stretnutia s úradom práce. Zamestnancom tiež sprostredkujeme kontakt na personalistov z iných firiem v rámci Brna, ktorí nás určite budú kontaktovať,“ uviedla mediálna zástupkyňa spoločnosti Zetor Tractors, Lucie Dušková.

Odbory nemajú informácie

Šéf odborov v Zetore, Alois Kazelle, presné informácie o hromadnom prepúšťaní vraj nemal, inicioval preto stretnutie s vedením spoločnosti. "Mrzí ma to najmä kvôli ľuďom, ktorí majú pár rokov do dôchodku a sú to srdciari. Pracovali tu desiatky rokov a vo firme vydržali aj napriek všetkým turbulenciám, nešli si hľadať prácu inam. A teraz už budú mať problém si prácu nájsť," konštatoval Kazelle. Ešte pred desiatimi rokmi pracovalo v Zetore 783 zamestnancov, v druhej polovici roka 2024 by ich malo byť už len približne 140. Nezamestnanosť v Brne sa pohybuje dlhodobo okolo 5 %, priemer Juhomoravského kraja bol za apríl 4,2 %, pričom český priemer je 3,7 %. Na pracovnom trhu je stále dopyt po remeselníkoch a zamestnancoch z technických odborov.

zdroj: Zetor Tractors, ČTK