Preraziť na dnešnom trhu s novými traktormi nie je jednoduché a svoje o tom vie aj česká značka Zetor. Jej aktuálny vlastník, spoločnosť HTC Investments stojí pred veľkými rozhodnutiami súvisiacimi s nadchádzajúcim obdobím, pre ktoré musí zaistiť konkurencieschopnosť vlastných traktorov a zároveň ich perspektívu pre ďalšie roky. S tým úzko súvisí aj rozhodnutie spoločnosti, že brnenský Zetor Tractors nebude od roku 2025 vyrábať vlastné motory ani prevodovky.

Štvrtinu zamestnancov už nepotrebujeme

Ako pre agentúru ČTK uviedol Martin Blaškovič, predseda predstavenstva spoločnosti, Zetor Tractors ukončí vývoj aj výrobu vlastných motorov a prevodoviek. Namiesto nich budú traktory Zetor od roku 2025 využívať motory a prevodovky z Nemecka a Talianska. „Od januára 2025 už Zetor nebude vyrábať traktory s vlastnými motormi a prevodovkami. Nahradíme ich motormi od nemeckého výrobcu Deutz a prevodovkami od nemeckej ZF a talianskej firmy Carraro,“ potvrdil Blaškovič.

Ďalšou dôležitou informáciou je skutočnosť, že HTC Investments plánuje predať až polovicu firmy Zetor Tractors, výrobu traktorov priamo v Brne to však neohrozí. Naopak, novými investíciami zvýšia kvalitu výroby a zavedú nové štandardy pre traktory, ktoré zvýšia ich konkurencieschopnosť na náročných trhoch. „Naša predstava je, že v Brne bude mať Zetor vývoj, marketing, obchod a zostavovanie traktorov pre Európu a USA,“ doplnil Blaškovič. „Za tento rok bude strata Zetoru asi 80 miliónov korún, budúci rok ťažko predvídať. Už v roku 2025 by Zetor Tractors, teda brnenská časť, mala mať vďaka úsporám kladný prevádzkový zisk 189 miliónov korún a v roku 2028 sa chceme vďaka predajom nových modelov dostať na 356 miliónov,“ komentuje ďalej Martin Blaškovič. Jedný z opatrení, ako vrátiť Zetor do „čiernych“ čísel je žiaľ aj prepúšťanie. Počet zamestnancov firmy, ktorý teraz spolu s dcérskymi firmami tvorí 399 ľudí, sa zníži asi o stovku.

zdroj: ČTK