Dakarská rely sa jazdí od roku 1979 a v priebehu viac než štyroch dekád navštívila Európu, Afriku či Južnú Ameriku. V rámci posledných dvoch ročníkov presunuli jej účastníci svoje stroje na Blízky východ, konkrétne do Saudskej Arábie a pravdou tiež je, že okrem iných superlatívov si táto súťaž zaslúži aj pomenovanie „najnebezpečnejšia“.

Vyžiadala si množstvo zranení, nanešťastie aj smrteľných a ešte viac zničenej či pokazenej techniky. A ak máte pocit, že tentoraz sa toho veľa nestalo, bohužiaľ nemáte pravdu. Napriek takzvaným airbagovým vestám si slávne preteky vybrali ďalšiu obeť na živote, keď následkom poranení zo siedmej etapy podľahol francúzsky motocyklista Pierre Cherpin. A aby toho nebolo málo, tohtoročný Dakar so sebou priniesol aj jednu z najpodivnejších nehôd, aká sa kedy v rámci súťaží stala.

video ako dôkaz

Posádka nízko letiaceho vrtuľníka organizátorov zrejme mala pocit, že môže mať ešte lepší výhľad na rýchlo idúci Kamaz 43509 šoférovaný Antonom Šibalovom, lenže pilot helikoptéry svoju horlivosť tak trochu prehnal. Dostal sa príliš nízko, a keď ruský kamión pri nájazde na terénnu nerovnosť poskočil, došlo ku kontaktu. Lyžina helikoptéry narazila do nasávania vzduchu na streche.

Šťastie v nešťastí

Nie je úplne jasné, či Šibalov a jeho kolegovia v kabíne niečo zaregistrovali. Hluk motora a rázy od podvozka sú také intenzívne, že mohli byť v tej chvíli „hluchí“, pilot vrtuľníka však vedel veľmi dobre, čo sa stalo. Potom, čo sa na krátky moment o strechu Kamazu zachytil, okamžite svoj stroj zodvihol a z nebezpečnej situácie so šťastím vyviazol.

Ruský kamión bol schopný bez problémov dokončiť etapu, zatiaľ čo helikoptéra sa stratila a jej pilot s veľkou pravdepodobnosťou niekde spytoval svoje svedomie. Vo videu nižšie sa môžete na celý incident pozrieť a posúdiť ju sami.